Průmyslová výroba, která je tahounem letošního ekonomického růstu Česka, v říjnu zpomalila růst na 3,2 procenta. V září si meziročně polepšila o 8,5 procenta, což je revidovaný údaj. Výsledky v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Na růstu výroby se podílela zejména produkce aut a energií, produkce naopak klesla těžařům. Zpomalil i růst tržeb a hodnoty nových zakázek. Proti srpnu ale výroba klesla o pět desetin procenta.
Výroba aut, která i tentokrát nejvíce přispěla k celkovému meziročnímu růstu, v říjnu ubrala na tempu. Automobilkám se zvýšila produkce meziročně o 9,9 procenta, v září růst činil téměř 12 procent. Výrazné zpomalení výroby zaznamenaly i energetické firmy a teplárny, a to z téměř 15 procent na 3,6 procenta.
V říjnu se nadále nedařilo těžařům, těm produkce klesla meziročně o 5,6 procenta. S útlumem výroby se potýkali také výrobci strojů (pokles o 1,5 procenta) a zpracovatelé dřeva (pět procent). Průmyslníci v říjnu utržili o 8,9 procenta více než loni. K tomu jim dopomohl především vývoz - tržby z exportu se zvedly o 17,2 procenta, zatímco domácí tržby pouze o dvě desetiny procenta.
Hodnota nových zakázek v říjnu meziročně stoupla o 8,3 procenta, což je proti zářijovým 15,1 procenta pomalejší růst. I tady se na růstu výrazněji podepsalo zahraničí a výrobci aut.
Stavební výroba pokračovala v růstu i v říjnu
Stavební produkce v říjnu meziročně vzrostla o 2,4 procenta po revidovaném růstu o 8,8 procenta v září a srpnovém poklesu o 1,2 procenta, což byl také revidovaný údaj. Začalo se stavět více bytů, meziročně o 26 procent více.
Po zohlednění počtu pracovních dnů se stavební výroba v říjnu snížila o 0,2 procenta. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 0,6 procenta a v inženýrském stavitelství naopak vzrostla o 8,7 procenta. Stavební úřady vydaly v říjnu 7114 povolení, tedy o 1,6 procenta meziročně méně. Orientační hodnota těchto staveb klesla o 4,8 procenta na 18,9 miliardy korun.
Počet dokončených bytů se meziročně zvýšil o 7,8 procenta na 2160. Počet zahájených bytů také vzrostl o 26 procent na 1931. V bytových domech jejich počet vzrostl o 14,5 procenta, v rodinných domech vzrostl více než třikrát.
V podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví klesl počet zaměstnanců o 2,9 procenta. Jejich průměrná měsíční mzda vzrostla o šest procent na 31 178 Kč.
Zahraniční obchod skončil v přebytku 10,2 miliardy korun
Zahraniční obchod skončil v říjnu v přebytku 10,2 miliardy korun, což je meziročně o 1,7 miliardy víc. Výsledek příznivě ovlivnilo zejména meziroční snížení schodku obchodu s chemickými výrobky a minerálními palivy. Klesl naopak přebytek obchodu se stroji a dopravními prostředky.
Vývoz se podle něj v říjnu meziročně zvýšil o 9,9 procenta na 287,1 miliardy, dovoz o 9,6 procenta na 276,9 miliardy korun. Přebytek v obchodování se státy Evropské unie meziročně vzrostl o 8,9 miliardy na 51,7 miliardy. Schodek obchodu se státy mimo unii se prohloubil o 6,9 miliardy na 40,2 miliardy Kč.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist