Na železnici se po ledovkové kalamitě ráno vrátily téměř všechny regionální a dálkové vlaky Českých drah. Pouze na třech úsecích regionálních tratí jezdí kvůli spadlým stromům náhradní autobusy, během čtvrtka by i tam měly vlaky opět začít jezdit, řekl mluvčí drah Radek Joklík.

Náhradní autobusová doprava je zavedena konkrétně v úseku Toužim - Bečov nad Teplou v Karlovarském kraji, na jihu Čech mezi Prachaticemi a Volary a na jihu Moravy mezi obcemi Silůvky a Moravské Bránice.

Mluvčí současně doplnil, že u některých vlaků se mohou cestující ještě setkat s jiným řazením vozů, ale do pátku by mělo vše jezdit podle jízdních řádů. "Jinak žádné větší problémy na trati nejsou," doplnil mluvčí.

Také ve středních Čechách, kde námraza způsobila na železnici velké problémy, už vlaky jezdí podle jízdních řádů. "Ve středních Čechách jezdíme podle jízdního řádu. Jediné, co může být, že třeba u některých dálkových vlaků nebude dodrženo řazení, to znamená, že třeba na vlaku expres pojede souprava z obyčejného rychlíku. Ty soupravy jsou různě po republice, ale to se během dneška už stabilizuje," řekl Joklík.

V Olomouci už jezdí všechny tramvaje

Do ulic Olomouce ráno vyjely všechny tramvaje a vozí cestující podle obvyklého jízdního řádu. Pracovníkům dopravního podniku se totiž na všech tramvajových linkách podařilo očistit troleje od námrazy, kvůli které od pondělního odpoledne ve městě jezdily jen autobusy, řekla dispečerka Dopravního podniku města Olomouce (DPMO).

"Očistili jsme troleje na všech linkách, takže ráno mohly vyjet všechny tramvaje. Tramvajový provoz je veden podle obvyklého jízdního řádu," uvedla dispečerka. Čištění trolejí, které v pondělí obalila silná vrstva námrazy, bylo rychlejší i díky tomu, že se ve středu odpoledne mírně oteplilo a led začal tát.

 

Tramvajový provoz byl v Olomouci částečně obnoven už ve středu odpoledne, kdy vyjely tramvaje na trať spojující Novou Ulici s hlavním nádražím.

Bez dodávek elektrického proudu jsou v Česku kvůli počasí stále tisícovky odběrných míst. Energetické společnosti původní poruchy odstranily, vlivem například nové námrazy nebo spadlých stromů ale přibyly nové. E.ON eviduje závady zejména na jihu Moravy a Čech, v současné době pracuje na jejich odstraňování. Většinu z nich se podle mluvčího Vladimíra Váchy podaří odstranit během dne. Nejhorší situace je na Prachaticku, kde námraza přetrvává. V okolí Vimperka pravděpodobně zůstanou výpadky až do pátku.

Společnost ČEZ v současné době eviduje stovky domácností bez proudu. Podle mluvčího Ladislava Kříže se technikům podařilo odstranit všechny staré poruchy způsobené ledovkou, střední Čechy a Morava jsou tak bez poruch. Objevily se ale nové v severních a západních Čechách, a to zejména na Karlovarsku.

Ledovka komplikovala dopravu v Česku od pondělí. Zřejmě nejdramatičtější situace byla právě na železnici, kde námraza na vedení způsobila výpadek zhruba 1200 spojů. Komplikace působily i stromy a větve, které se lámaly pod tíhou ledu a padaly na koleje.

Největší problémy byly ve středních Čechách, na střední a jižní Moravě a na koridoru mezi Prahou a Moravou. Během středečního odpoledne byla zprovozněná už většina hlavních železničních linek.