Adriana Krnáčová (ANO) je novou pražskou primátorkou. Ve středu večer ji zvolilo ustavující zastupitelstvo. Dostala 33 hlasů. Volili ji tedy jen koaliční zastupitelé. Krnáčová je tak první ženou v čele metropole. "Chci, aby se Praha probudila a abychom dokázali Pražanům říct, že jsme tu pro ně," řekla už jako nová primátorka.

Náměstky byli zvoleni Petr Dolínek (ČSSD), Eva Kislingerová (ANO) a Matěj Stropnický (Trojkoalice). Zastupitelstvo zvolilo i všechny navržené radní. Volit se budou také předsedové výborů.

Krnáčová ještě před samotnou volbou odmítla svou možnost projevu. To jí také vyčítala opozice. "Považuji za pohrdání tímto městem, že se kandidátka na primátorku nechce představit. Je to pohrdání námi všemi nebo neschopnost cokoli říct," řekl Bohuslav Svoboda z ODS. Stejná kritika zaznívala i z TOP 09. Bývalá radní Eva Vorlíčková (nestraník, dříve TOP 09) to dokonce přirovnala k praktikám ÚV KSČ.

Rada Prahy

ANO

 

Adriana Krnáčová - primátorka, radní pro legislativu, boj proti korupci

Eva Kislingerová - náměstkyně, radní pro finance a rozpočet

Michal Hašek - radní pro majetek města a majetkové podíly

Libor Hadrava - radní pro bezpečnost

Radek Lacko - radní pro zdravotnictví a bydlení

 

ČSSD

 

Petr Dolínek - náměstek, radní pro dopravu, evropské fondy

Irena Ropková - radní pro sociální politiku a školství

Hana Nováková - radní pro sport a volný čas

 

TROJKOALICE

 

Matěj Stropnický - náměstek, radní pro územní plán a rozvoj

Jan Wolf  - radní pro kulturu a památkovou péči

Jana Plamínková - radní pro na životní prostředí a infrastrukturu

Vystoupil i bývalý náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09), který ukázal Krnáčové svoji bezpečnostní prověrku a ptal se, jestli ji primátorka a radní mají. Podle něj to totiž Krnáčová před volbami slibovala.

Novotný také oznámil, že nominanty TOP 09 do jednotlivých výborů stáhne, protože zástupci nové koalice svým resortům nerozumí a nemělo by to tudíž smysl. TOP 09 chtěla nominovat Hudečka do výboru pro územní plán a Jiřího Nouzu do výboru pro dopravu.

Zastupitelé kritizovali i to, že nebude nový radní pro IT. Právě resort IT v minulosti řešil například projekt Opencard. Radního pro IT žádají po nové primátorce i piráti, stejně tak i výbor. Krnáčová ale v minulosti řekla, že počítá s komisí, která bude poradním orgánem rady. S radním zatím nepočítá. "Asi vzhledem k tomu, že to je pracné, tak tam radního nedáte," řekl bývalý primátor Tomáš Hudeček (nestraník, klub TOP 09).

Volba nového vedení se ve středu posunula až na večer. Zastupitelé ráno pouze složili slib a jednání přerušili. Souběžně totiž zastupitelé volili radu také v Praze 4 a 8. A na obou radnicích jsou i magistrátní zastupitelé. Petra Štěpánka z Trojkoalice ve čtvrté městské části zvolili starostou. Odpoledne se pak volilo i v Praze 8.

Zbývá vám ještě 30 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.