Zbyněk Frolík, majitel firmy Linet vyrábějící zdravotnická lůžka, byl na 17. listopadu 1989 ve Stockholmu u známých, kteří emigrovali v roce 1968. Z kazety sledoval to, co se stalo týden před tím v Berlíně, až pak se s překvapením dozvěděl o událostech v Praze.

O emigraci nikdy neuvažoval. "Nedovedu si představit žít někde bez přátel a rodiny," řekl.

Už tehdy měl navíc na starosti velký projekt s nemocničními lůžky ve Fakultní nemocnici v Motole.

Co jste dělal v roce 1989? 

Pracoval jsem jako ředitel technického odboru ve Fakultní nemocnici v Motole. Přímo v té době jsem měl na starosti rozsáhlý projekt na automatizovaný transfer nemocničních lůžek. V té době šlo mimochodem o největší systém svého druhu v Evropě.

Galerie: 13 osobností představuje vize budoucnosti regionů.Kde jste byl přímo na 17. listopadu 1989? Máte ho spojený s nějakým osobním prožitkem?

Byl jsem ve Stockholmu u známých, kteří shodou okolností emigrovali v roce 1968. Na VHS jsme se dívali na události z předchozího týdne z Německa, o kterých se v Československu ještě tolik neinformovalo. Večer jsme pak s překvapením ve zprávách sledovali záznam z Václavského náměstí. Druhý den jsem se pak vrátil do Prahy.

Kde si myslíte, že byste byl dnes, kdyby se události roku 1989 nestaly? Například kde byste pracoval, žil apod.?

Popravdě to nejsem vůbec schopen odhadnout. Jsem si ale jistý tím, že bych neemigroval, protože si nedovedu představit žít někde bez přátel a rodiny. Profesně bych nejspíše působil dál v oblasti techniky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist