Přes sto dvacet osobností, mezi nimiž jsou signatáři Charty 77 a členové dalších opozičních předlistopadových skupin, podepsalo dokument Slovo k listopadu. Varuje před rozmělňováním konceptu lidských práv v České republice, úpadkem politické kultury a občanské společnosti.

"Čtvrtstoletí po konci komunistické nadvlády jsme společností na hliněných nohou, nepřipravenou na zvládání krizí, společností bez paměti a ideálů," píší autoři výzvy, mezi nimiž je Jan Urban, Luboš Dobrovský nebo Petruška Šustrová.

Kvůli lidským právům kritizují současného prezidenta Miloše Zemana za jeho výroky při cestě do Číny i jeho předchůdce Václava Klause.

"Věděli jsme, že bez dodržování lidských práv není svobody a že bez svobody není prosperity. Listopad 1989 přinesl unikátní šanci bez násilí proměnit totalitní režim v demokratický. Usilovali jsme tehdy o to, aby občanské svobody a základní lidská práva, které komunistický režim občanům upíral, se staly fundamentem ústavního pořádku svobodného Československa. Respekt k Ústavě se však pevným základem politiky a veřejného života nestal," uvádí se ve výzvě.

Autoři upozorňují, že Česká republika nikdy nebude světovou velmocí, proto jsou prý klíčové "důvěryhodnost, věrnost humanitním ideálům a předvídatelnost" našeho státu.

"Zdá se nám proto nepřijatelné, aby nynější prezident České republiky při návštěvě Čínské lidové republiky – země, kde jsou stovky politických vězňů – prohlašoval, že nechce poučovat o lidských právech, nýbrž 'učit se, jak stabilizovat společnost'."

Další problém vidí signatáři v selhání politických stran. Dopady podle nich mohou být dalekosáhlé. "Politický systém se natolik uzavřel do sebe, že voliči začali hledat strany vůdcovského typu, které mohou krizi parlamentarismu ještě prohloubit," varují.

V závěru apelují na mladou generaci, která má to štěstí, že komunistickou zvůli nezažila na vlastní kůži a dokáže kriticky vnímat chyby a nepravosti minulých dvaceti pěti let. "Je to první česká generace, která může žít svobodně a odpovídat za svá rozhodnutí. Poprvé v moderních dějinách se nemůžeme vymlouvat na cizí zasahování a nemožnost vlastního činu."

"Nastupuje nová generace. Rádi bychom jí předali své přesvědčení o nepostradatelnosti lidských práv. Budou to stále více jejich práva – kéž je dokáží hájit neohroženě a prosazovat účinněji, než jsme to dokázali my," stojí v závěru dokumentu.

Příloha ke stažení: Slovo_k_listopadu.docx