Moje cesta byla řádně schválená, v Rusku jsem hájil zájmy českých podnikatelů, uvedl v pátek šéf KSČM Vojtěch Filip. Reagoval tak na rozhodnutí sněmovny, která se ve středu od jeho cesty distancovala. 

Filip tam podle svých slov jel proto, aby se ujistil, že rozpočet Ruska pro příští rok počítá s finanční podporou regionů, kde mají přislíbené velké zakázky i české firmy. "Svůj úkol jsem splnil," uvedl s tím, že Státní duma s investicemi nadále počítá. 

Dvoudenní cestu údajně konzultoval i s ministerstvem zahraničních věcí. Po vzájemné dohodě došli k tomu, že delegace má být co nejmenší, a proto také stáhl návrh z organizačního výboru. 

Cesta šéfa KSČM Filipa ale vyvolala ve středu ve sněmovně menší pozdvižení. Poslanci nakonec odhlasovali, že s jeho výletem nesouhlasí a že Filip nereprezentuje postoje České republiky.

Filip jel do Ruska na pozvání Sergeje Železňaka, místopředsedy Státní dumy. Železňak je přitom kvůli anexi Krymu na sankční listině USA a Evropské unie. V reakci na rozhodnutí sněmovny uvedl, že tam jel sám za sebe a neví, proč by to mělo být tématem jednání sněmovny. Kalouskovi se podle něj nelíbil program jednání, a proto navrhl bod, kterým odvedl pozornost.

Cesta byla podle Filipa řádně schválena předsedou sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD). I když se pak sněmovna od ní distancovala, Železňakovi to údajně nevadilo. Sankce s ním podle svých slov neřešil. 

"Pokud si vzpomínám, tak jsem jen upozorňoval pana Filipa, že ten, kdo ho zve, je na jednom ze seznamů nežádoucích osob v souvislosti s přijímanými omezeními v EU a USA," uvedl Zaorálek. Filipovi zároveň řekl, že žádný z evropských parlamentů v této době delegaci do Ruska neposlal. Ministr připomněl, že rozhodování o cestě se účastnit nemohl, protože je věcí Sněmovny.

Velmi pozitivní reakce má Filip údajně od podnikatelů. "Ocenili, že se podařilo dostát příslibu, že tyto zakázky pro české firmy nebudou ukončeny tím, že pro ně nebudou finance," řekl. Podle něj jde o zakázky za miliardy eur například v Samaře nebo Volgogradu, podrobnější ale být nechtěl. 

Řešit se bude ještě financování

Téma na jednání prosadil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Cestu Filipovi povolil předseda sněmovny Jan Hamáček bez toho, že by ji projednal organizační výbor. "Pan místopředseda je na pracovní návštěvě na pozvání svého ruského kolegy, není to oficiální návštěva Ruska," obhajoval Hamáček, který je sám na zahraniční cestě a jednání se proto neúčastnil.

Organizační výbor se k Filipově cestě ještě vrátí. Lidovecký místopředseda sněmovny Jan Bartošek totiž vznesl otázku, zda by nyní měl Fiala cestu proplatit, když ji výbor neschválil.