Evropská unie by měla pomoci Ukrajině v boji proti Rusku všemi prostředky, včetně dodávek zbraní. V rozhovoru, který ve středu zveřejnil německý deník Rheinische Post, to řekl bývalý český ministr zahraničí a předseda opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg. Sankce, které EU na Rusko kvůli situaci na Ukrajině uvalila, podle Schwarzenberga nejsou dostatečné. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) názor exministra odmítl, Česko se k takovému kroku nechystá.

"Musíme Ukrajině pomoci i zbraněmi. Jinak nemá proti výborně vybaveným a vycvičeným ruským jednotkám šanci a Putin Ukrajinu kus po kuse sežere," řekl podle Rheinische Post Schwarzenberg.

Někdejší šéf české diplomacie vyjádřil naději, že se některá z evropských zemí ke zbraňové pomoci odhodlá. "Zároveň lituji, že má vlastní země k tomu není připravena. Obávám se, že tohoto nedostatku rozhodnosti budeme jednou trpce litovat," uvedl.

"Česká vláda se nechystá dodávat na Ukrajinu zbraně," potvrdil ve středu stanovisko českého kabinetu Sobotka. "Pokud bychom se nyní rozhodli dodávat zbraně na Ukrajinu, mohlo by to být vnímáno jako prvek určité eskalace," uvedl premiér s tím, že příměří mezi ukrajinskými silami a povstalci se daří v zásadě dodržovat.

Šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek poznamenal, že návrh na dodávky zbraní Ukrajině jasně odmítli také evropští lidovci jako záležitost, která může přilévat olej do ohně. Jediným efektivním neválečným řešením jsou podle něj sankce, které Západ uplatňuje vůči Rusku za jeho přístup k ukrajinské krizi.

Podle Schwarzenberga nejsou sankce, které EU proti Rusku přijala, dost silné a přišly pozdě. "Měli jsme přijmout tvrdé sankce ihned po obsazení Krymu. Otálení EU posílilo v Putinovi víru, že může pokračovat v tom, co dělá," řekl opoziční politik. "Musíme výrazně utáhnout šrouby, zejména v oblasti finančních sankcí je ještě dost prostoru. Samozřejmě nás to bude něco stát, ale když nebudeme dělat nic, budou náklady ještě mnohem větší," dodal.

Podle Schwarzenberga se Putin snaží obnovit někdejší Sovětský svaz, byť pod jiným jménem a s jinou vůdčí ideologií. "Na Ukrajině mu jde o získání území, ale především také o to, aby boje pokračovaly, což by sousední zemi dlouhodobě destabilizovalo. Tím si Moskva zajistí svůj vliv," uvedl Schwarzenberg v rozhovoru pro Rheinische Post.