V Česku, na Slovensku a v dalších evropských zemích začne ve středu vysílat nový filmový kanál AMC.

Ten byl dosud dostupný jen v Severní Americe. Nahradí filmovou stanici MGM, která 5. listopadu ukončí vysílání.

Kanál budou nabízet všichni velcí operátoři, jako jsou kabelový UPC, satelitní Skylink nebo internetový O2 TV. První dva dny uvede AMC v premiéře dva seriály Halt and Catch Fire (PC Rebelové) a The Divide (Zlom). Oba mohou diváci sledovat v dabované verzi i v původním znění na digitálních sítích.

"Středy a čtvrtky budou věnované premiérovým seriálům. AMC však není jen seriálový kanál, bude to převážně filmový kanál. Znamená to, že v listopadu se například budete moci těšit na přehlídku filmů Woodyho Allena. Bude jich víc než patnáct," řekl mluvčí stanice Ondřej Vácha.

Dodal, že stanice bude vybírat filmy z různých videoték po světě. Příští rok se premiérové seriály, které budou uvedeny v Americe, do několika dnů dostanou i do vysílání česko-slovenské AMC, slibuje Vácha.

O víkendech nabídne AMC i filmy jako například Rodinná válka s Michaelem Rapaportem, Pověste je výš s Clintem Eastwoodem nebo western Muž proti muži.

Majitel televizní stanice AMC Networks v létě oznámil přejmenování značky MGM na AMC. V rámci vstupu na evropský trh spustí nyní vysílání v dalších 12 zemích. Stanice tak bude dostupná ve více než ve 120 zemích světa.

AMC (původně American Movie Classics) vznikla v Americe před 30 lety.

Televize dostala v minulosti čtyři ceny Emmy za seriál Mad Man a The Walking Dead se stal v USA nejsledovanějším dramatickým seriálem uváděným v kabelové televizi.