Ministerstvo životního prostředí (MŽP) zamítlo výstavbu kontroverzní lanovky na šumavský vrch Hraničník. V závěrečném posudku vlivu na životní prostředí, takzvaném procesu EIA, vydalo nesouhlasné stanovisko ke všem čtyřem navrženým variantám projektu. ČTK to zjistila z Informačního systému EIA, kde byl posudek dnes zveřejněn.

Podle ministerstva je lanovka v rozporu s evropským systémem ochrany přírody Natura 2000, Ptačí oblastí Šumavy i zákonem o ochraně přírody a krajiny. Resort posuzoval záměr stavby dva roky.

Lanovka nedaleko jihočeské obce Nová Pec by měla propojit českou stranu s lyžařským areálem Hochficht v Rakousku. O plánu "Propojení Klápa-Hraničník" se mluví už několik let. Stavbu, která by zasahovala do Národního parku Šumava, ale kritizují ekologové i část vědecké obce.

"Pro nesouhlasné stanovisko byly rozhodující významné negativní vlivy na celistvost i předměty ochrany lokalit soustavy Natura 2000," řekla v pondělí na dotaz ČTK mluvčí resortu Petra Roubíčková.

Jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD) stanovisko ministerstva nepřekvapilo. Jeho názor prý mimo jiné pramení z vyjadřování některých poslanců při diskusi o senátním návrhu zákona o šumavském národním parku. Zimola dodal, že za projektem lanovky si i nadále stojí a bude o jeho realizaci usilovat.

"To, že stávající politická reprezentace, stávající ministr životního prostředí anebo lidé, kteří jsou kolem něj, a to zejména z nevládních organizací kolem Hnutí Duha, se vyjadřují tak, jak se vyjadřují, tak tím mě vybízejí k další činnosti," řekl Zimola ČTK.

"Ministerstvo na základě zpracovaných posudků muselo dojít k závěru, který říkáme od počátku - dopady na životní prostředí by byly tak zásadní a v rozporu s českými i evropskými předpisy na ochranu přírody, že stavbu nelze povolit," reagoval Edvard Sequens ze sdružení Calla. Úvahy samospráv, že lanovka by nastartovala rozvoj obcí, jsou prý spekulace.

Posudek uvádí, že lanovka a s ní související pohyb lidí má negativní vliv na celistvost vyhlášené Ptačí oblasti Šumava a Evropsky významné lokality Šumava.

Ohroženy by byly například smíšené lesy - bučiny, populace tetřeva hlušce i rysa ostrovida. Nejen jeho chrání také Rakousko, které se k výstavbě vyjádřilo rovněž negativně. Mírně by podle dokumentu lanovka působila například na čápa černého nebo datlíka tříprstého.

Projekt lanovky s dolním terminálem na Klápě a horním na Hraničníku počítá se čtyřmi různými podobami, dvě z nich obsahují pomocnou sjezdovku. Lanovka měla být dlouhá 2710 metrů a za hodinu přepravit až 2700 lidí. Evakuační, téměř tříkilometrová sjezdovka by zaujímala plochu 8,6 hektaru.

Mezi vrcholy Smrčina a Hraničník se nachází jedna z nejzachovalejších oblastí na jihovýchodní Šumavě se vzácnými lesními ekosystémy. Lanovka by podle ekologů přerušila i cestu, kudy chodí losi z pravého břehu Lipna na západní Šumavu.

V pondělní reakci uvedli, že lanovku by bylo možné postavit jen tehdy, kdyby ČR prokázala, že je nezbytná k zabezpečení zdraví obyvatel nebo obraně státu, a provedla kompenzační opatření.

Lanovku označil Jihočeský kraj ve svých zásadách územního rozvoje jako stavbu veřejného zájmu. Jaromír Bláha z Hnutí Duha ale ČTK řekl, že pro povolení stavby by se musela získat výjimku z Evropské komise. "To Česká republika nikdy nemůže prokázat," myslí si.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist