Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) podali návrh na obžalobu bývalého poslance ČSSD Vlastimila Aubrechta, kterého stíhají za korupci. Napsala to čtvrteční Mladá fronta Dnes (MfD), které to řekl mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Někdejší poslanec od počátku jakoukoliv vinu popírá.

Česká žalobkyně mise EU v Kosovu je podezřelá z braní úplatků - čtěte ZDE

Aubrechta detektivové viní z přijetí několikamilionového úplatku za to, že v roce 2006 podle nich ovlivnil rozšíření průmyslové zóny Joseph na Mostecku. Aubrecht tehdy byl vládním zmocněncem pro severozápadní Čechy. Průmyslový areál Joseph se v té době rozšířil o 93 hektarů na celkových 280.

O obžalobě v příštích týdnech rozhodne litoměřický státní zástupce Lukáš Borovička. Aubrechtovi hrozí za přijetí úplatku až osm let ve vězení. Aubrecht v minulosti uvedl, že kauza je založená na tom, že "jeden pán povídal". Borovička však už dříve řekl, že stíhání bývalého poslance bylo podloženo výpověďmi více svědků a listinami.

Aubrecht byl ve vysoké politice od roku 1998, poslancem byl 12 let. Most zónu Joseph vybudoval v roce 2001. Proti výstavbě bojovali ekologové, kterým kromě emisí vadilo i znehodnocení jedné z nejkvalitnějších zemědělských půd. Zóna stála veřejné rozpočty nakonec kolem 700 milionů korun, přibližně třetinu dalo město a dvě třetiny stát.