Policie vyšetřuje pokus o vydírání státu hrozbou rozšíření viru ebola na různých veřejných místech. Na případu pracuje tým Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a "tým nejpovolanějších expertů", sdělilo ministerstvo vnitra v pondělí v tiskové zprávě.

Pachatelé zatím nejsou známi. Podle šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty jsou pachatelé "velmi sofistikovaní" a používají "velmi sofistikované způsoby komunikace a dokumentace".

Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube uvedl, že hlavním cílem pachatelů je vyvolání paniky. Hrozí jim až 12 let vězení, kromě vydírání policie případ kvalifikovala i jako obecné ohrožení. "Uděláme všechno proto, abychom ochránili veřejnost," prohlásil Laube.

Ministerstvo se ke zveřejnění rozhodlo poté, co vyděrači podle něj předali svou informaci médiím. "Snaží se tak naplnit svoji další výhrůžku, vyvolat mezi lidmi paniku," tvrdí ministerstvo.

Premiér Bohuslav Sobotka považuje vydírání státu hrozbou šíření eboly za hyenismus. "Podle mého přesvědčení je to hyenismus, je to zneužívání situace, kdy veřejnost má přirozeně obavu z rozšíření eboly v Evropě," uvedl. Důvod k panice ale podle něj není.

Vyděrači chtějí po státu milion eur

Neznámí pachatelé požadují po státu milion eur (zhruba 27,7 milionu korun), uvedl server tn.cz, který má text údajně k dispozici. Vyplývá z něj, že peníze chtějí vyděrači ve třech splátkách ve virtuální měně bitcoin.

Peníze by měly být podle dopisu odeslány na tři různé elektronické adresy podle časového harmonogramu. První platba měla být provedena nejpozději do pondělních 09:00, druhá do středy stejného času a poslední po obdržení biologického materiálu na adrese, kterou stát vybere.

"Nebudeme smlouvat o čase, biologický materiál uchováváme v bio kontejnerech za snížené teploty," stojí mimo jiné ve výhrůžném dopise. Autoři textu rovněž uvedli, že biologický materiál mají z Libérie a pochází od pacienta, který byl ebolou infikován.

Podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty je šíření eboly v podmínkách České republiky málo pravděpodobné. "Získání viru, jeho transport, efektivní šíření jiným způsobem než přímým kontaktem s nemocným člověkem nebo jeho tekutinami je málo realistické," řekl Valenta.

"Hygienické podmínky v České republice, klimatické podmínky, úroveň práce epidemiologů i úroveň zdravotnických zařízení v podstatě vylučují masivní šíření eboly u nás. Na izolované případy jsme připraveni," dodal.

Česko už v minulém týdnu zavedlo kontroly na letištích.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Prozatím proti němu neexistuje žádný schválený lék ani vakcína, takže úmrtnost na nákazu je vysoká. Ebola se přenáší přímým kontaktem s tělními tekutinami nakažených.

Podle Světové zdravotnické organizace se virem nakazilo již více než 10 tisíc lidí a zhruba polovina z nich nemoci podlehla. Mezi nejvíce postižené země patří Guinea, Sierra Leone a Libérie.