Prezident Miloš Zeman se na závěr své návštěvy Číny v Pekingu setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Zeman ho ujistil, že Česká republika uznává územní celistvost Číny včetně Tibetu a Tchaj-wanu a odmítá se vměšovat do vnitřních záležitostí nejlidnatější země světa. V souvislosti s Tchaj-wanem Zeman poznamenal, že věří v brzké mírové sjednocení ostrova s pevninskou Čínou.
S Tchaj-wanem, který se od komunistické pevninské Číny odtrhl v roce 1949, Česko stejně jako většina zemí světa neudržuje diplomatické styky. Peking nezávislost ostrova neuznává a Tchaj-wan oficiálně považuje za svou vzbouřenou provincii.
V případě Tibetu, který k sobě Čína v 50. letech minulého století násilně připojila a který má dnes autonomní status, se Česko při dubnové návštěvě ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v Pekingu zavázalo, že nebude podporovat jeho úsilí o nezávislost v jakékoli podobě a že uznává územní celistvost Číny. Za to si vláda vysloužila kritiku českých organizací na ochranu lidských práv a opozice.
"Přicházíme jako přátelé, i když zdaleka, a přicházíme s úmyslem rozvíjet naše vztahy na základě plného respektování zájmů obou našich zemí," řekl Zeman čínskému protějšku. "Proto nejen já, ale i nová vláda České republiky se zcela jasně vyjádřila, že respektuje územní integritu Číny, že neuznává tibetskou exilovou vládu a že se odmítáme jakýmkoli způsobem vměšovat do vašich vnitřních záležitostí," uvedl český prezident.
"Věříme, že se v dohledné době podaří dosáhnout mírového sjednocení s Tchaj-wanem, který považujeme za integrální součást vaší země," dodal Zeman. Si Ťin-pching konstatoval, že bude usilovat o to, aby rok 65. výročí navázání česko-čínských diplomatických vztahů, který připadá na letošek, byl novým restartem ve vzájemných vztazích.
Kromě setkání se Si Ťin-pchingem se Zeman poslední den své cesty sešel s čínským premiérem Li Kche-čchiangem a před odletem do vlasti ho čeká státní večeře pořádaná čínským protějškem. V Pekingu podepsali čeští zástupci s čínskými partnery několik smluv, týkajících se například přípravy animované pohádky Krteček a panda. Spekuluje se rovněž o prodeji části česko-slovenské investiční společnosti J&T.
Skupina J&T u příležitosti Zemanovy cesty do Číny uzavřela smlouvu o strategické spolupráci s čínskou společností CEFC. Ta je šestou největší soukromě vlastněnou společností v Číně a zároveň jednou z největších korporací na světě, která se zabývá mimo jiné finančnictvím, energetikou či infrastrukturou.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist