Exprezident Václav Klaus nebude v přípravném výboru nové Národní rady pro vzdělávání.

Českému rozhlasu to v neděli řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Z výboru ho stáhl po řadě nesouhlasných reakcí, zejména ze strany neziskových organizací.

"Jakmile se objevilo Klausovo jméno, vzbudilo to obrovskou vlnu reakcí, více negativních než pozitivních," řekl ministr Českému rozhlasu. "Nechci, aby debata o národní radě byla nevěcná. Nechci, aby se debatovalo o jménu, ale o tom, jak bude rada vypadat. Proto se tam jméno žádného politika, ani bývalého, neobjeví," zdůvodnil odvolání Klause z výboru.

Kritiku původně vyvolala informace Deníku, podle které měl být bývalý prezident přímo šéfem rady. Chládek poté upřesnil, že Klaus získal angažmá jen ve výboru pro přípravu podkladů k ukotvení rady v zákoně.

Deník však přesto trval na tom, že se s Klausem počítalo přímo do rady. Mluvčí ministerstva školství Klára Bílá prý redakci Deníku ve čtvrtek poslala informaci se složením rady, nikoli přípravného výboru. Také ministr Chládek údajně řekl, že je rád, že se Klaus stane prvním předsedou rady, tvrdí Deník.

Otevřenou výzvu kvůli tomu adresovaly ministru školství například občanské iniciativy Nadační fond proti korupci, Veřejnost proti korupci a Vraťte nám stát!.

"Ministr školství tímto svým osobním rozhodnutím legitimizuje odkaz Václava Klause, který je zvláště po jeho loňské prezidentské amnestii velmi sporný. Za tímto krokem se mohou skrývat i politické a obchodní zájmy Václava Klause ml., což Národní radu pro vzdělávání diskredituje na samotném počátku její existence," uvedli zástupci iniciativ ve výzvě.

Přípravný výbor rady by měl do půl roku vytvořit konkrétní návrh, jak by měla Národní rada pro vzdělávání vypadat. Mělo by jít o nadstranický orgán, který zaručí jednolitost vzdělávací politiky bez ohledu na to, kdo bude zrovna v čele ministerstva školství.