Od osmi od rána musejí cestující, kteří letí do Česka, vyplňovat takzvanou příletovou kartu. Pasažéři mezistátních letů dotazníky odevzdávají kvůli ebole. Ministerstvo zdravotnictví zavedlo kontroly na pěti mezinárodních letištích v Česku – v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně. 

Cestující vyplní dotazník ještě na palubě letadla. Odpovídají v něm například na to, kde všude se pohybovali 42 dní před cestou. Ti, kteří byli v Guineji, Libérii nebo Sieře Leone, budou muset po příletu v Praze podstoupit pohovor. Cestující budou odpovídat i na otázku, kde budou v Česku v následujících 42 dnech pobývat, případně kdy plánují odcestovat.

Zdravotníci jim také změří teplotu. Na Letišti Václava Havla kvůli tomu vzniklo specializované pracoviště. Na ostatních letištích bude zdravotní stav pasažérů prověřovat hygienická stanice.

Pokud cestující dotazník nevyplní, může dostat pokutu až deset tisíc korun. Cizincům pak hrozí i zákaz vstupu do země. V případě, že bude mít cestující nějaké příznaky, jako například zvýšenou teplotu, bude převezen na infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce. Do Prahy zamíří i letadla, jejichž posádka bude mít dojem, že některý z cestujících by mohl být infikovaný.

Letiště v hlavním městě je totiž vybavené krizovou stojánkou, kam by bylo toto letadlo označené jako "letadlo s infekcí" odstaveno a ze kterého by byl nakažený cestující převážen do nemocnice na Bulovce.

Samotné vyšetření na pražském letišti spočívá pouze v měření teploty teploměrem, který je schopný tělesnou teplotu změřit na dálku bez toho, aby se zdravotní personál musel pacienta dotýkat. Tomu odpovídá i skromné vybavení narychlo vytvořené ordinace, kde je laserový teploměr jediným lékařským vybavením, které zde může návštěvník vidět.

Týká se to zatím jen společností ČSA a Travel Service. Zahraniční aerolinky budou opatření zavádět během několika dní. Teď jen informují o nutnosti kontroly, pokud některý z cestujících v poslední době navštívil některou ze zemí západní Afriky.

Za dítě do 15 let musí kartu vyplnit jeho zákonný zástupce, plnoletá osoba, která ho doprovází, nebo člen posádky.

Na první tři týdny je vytištěno 300 tisíc dotazníků za sto tisíc korun. Denně přiletí do České republiky 15–17 tisíc lidí. Kontroly cestujících zavedly už USA, Kanada, Francie a Británie.