V hodnocení větších měst podle praxe ve veřejných zakázkách skončily na posledních místech Hodonín, Praha a Blansko. Nejkvalitnější veřejné zakázky zadávají Orlová, Třebíč a Šumperk. Ukázal to nový zIndex, který spustili výzkumníci z Univerzity Karlovy. V neprůhledném jednacím řízení bez uveřejnění zadávají česká města deset procent zakázek, tedy trojnásobek evropského průměru.

Mezi městy v ČR existují dramatické rozdíly v kvalitě vypisovaných zakázek. "Pokud má zadavatel nízký zIndex, neznamená to, že krade či tam dochází k plýtvání. Měl by ale veřejnosti vysvětlit, proč se od dobré praxe odchyluje," uvedl vedoucí projektu Jiří Skuhrovec z Centra aplikované ekonomie UK.

zIndex hodnotí například kolik firem o zakázky soutěží, jestli města zakázky často neruší či zda o nich špatně neinformují. V čele žebříčku měst nad 20 tisíc obyvatel je Orlová a Třebíč s hodnotou zIndexu 74. Na konci jsou naopak Hodonín (44) a hlavní město Praha (45). V kategorii malých měst je na čele žebříčku Bystřice nad Pernštejnem (78), na konci jsou Prachatice (30). Z pražských městských částí je podle zIndexu nejhorší praxe v zadávání veřejných zakázek na Praze 5, nejlepší situace je na Praze 17 (70).

Korupci nebo plýtvání podle autorů zIndexu přímo měřit nelze, je však možné srovnávat, jaký je pro ně ponecháván prostor. "Proto zIndex sleduje, zda města postupují podle dobré praxe, tedy mezinárodně uznávaných 'pravidel slušného chování' ve veřejných zakázkách, jak je popisují manuály OECD, EU nebo Transparency International," uvedl Skuhrovec.

"Dobrá praxe je u nás téměř neznámé slovo. Zadavatel se typicky stará jen o to, aby dodržel zákon. Jen málo měst vypíše například delší lhůtu na podání nabídek, nebo zakázku rozdělí a zpřístupní menším firmám," dodal spoluautor hodnocení Jan Soudek.

"S autory studie jsme záměrně zvolili datum zveřejnění výsledků až po komunálních volbách, aby bylo zřejmé, že cílem není podporovat politické zájmy, ale vyvolat věcnou diskusi. Doufáme, že čerství i ostřílení zastupitelé vezmou výsledky za své a pokusí se s nimi v nadcházejícím volebním období něco udělat," dodal Jiří Knitl z Fondu Otakara Motejla, který projekt podpořil.

zIndex vychází z dat o zadávání veřejných zakázek za poslední tři roky, kombinuje 11 ukazatelů. Nejhorším výsledkem je nula, nejlepší je hodnota 100.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist