Miliardář Radovan Vítek v úterý u pražského městského soudu neuspěl se svým odvoláním. Podnikatel se domáhal 412 milionů korun s úroky, na které měl údajně nárok kvůli svému někdejšímu trestnímu stíhání.

Vítek tvrdil, že kvůli zablokování svého majetku nemohl splnit obchodní závazek a musel následně zaplatit vysokou smluvní pokutu.

Policie Vítka obvinila v září 2004 kvůli údajné přípravě obchodování s lidmi za účelem pohlavního styku. Podnikatel šel na několik týdnů do vazby, státní zastupitelství zároveň zajistilo veškerý jeho majetek a zakázalo mu s ním nakládat. Zablokování majetku trvalo do listopadu téhož roku, trestní stíhání pak soudy zastavily koncem září 2005.

Podnikatel poukazoval na to, že v srpnu 2004 uzavřel smlouvu o převodu pozemků se společností The Marketplace, ve které byla stanovena smluvní pokuta 300 milionů korun. Kvůli zajištění majetku prý nemohl svůj závazek splnit a následně musel zaplatit celkem 412 milionů firmě, které The Marketplace svou pohledávku postoupila. Částku vymáhal po státu prostřednictvím ministerstva spravedlnosti.

Obvodní soud pro Prahu 2 v dubnu dospěl k závěru, že podnikatelův nárok je promlčen už od března 2010, přičemž Vítek podal žalobu až v únoru 2013. Soud se proto vůbec nezabýval věcnou stránkou sporu a miliardářovu žalobu zamítl.

Dodal ovšem, že i kdyby nárok promlčen nebyl, stát by za údajnou škodu odpovědnost nenesl, protože si ji Vítek zavinil sám. Neoznámil totiž orgánům činným v trestním řízení, že mu zablokováním majetku může vzniknout škoda.

"Žalobce (Vítek), ač byl vyzván, aby sdělil, zda má k jeho majetku nárok třetí osoba, a poučen o možných následcích, toto nesdělil," uvedla předsedkyně senátu Jana Knotková.

Dodala, že smlouvu se společností The Marketplace uzavíral za Vítka tentýž právník, který ho poté zastupoval v trestním řízení a který orgánům činným v trestním řízení odpovídal i na usnesení o zajištění majetku. V době zablokování majetku tedy musel o uzavřené smlouvě vědět, a přesto se o ní nezmínil.

Vítek podal proti dubnovému rozsudku odvolání a odvolací senát v úterý rozhodl, že podnikatelův nárok promlčen není. Přesto mu ale peníze nepřiznal, a to proto, že mezi zablokováním majetku a tvrzenou vzniklou škodou neshledal příčinnou souvislost.

Žalované ministerstvo spravedlnosti v minulosti argumentovalo i tím, že Vítek nevýhodnou smlouvu uzavřel záměrně, protože věděl, že proti němu bude záhy zahájeno trestní stíhání.

Související