Europoslanci podpořili českou kandidátku Věru Jourovou na post eurokomisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnoprávnost pohlaví. Pro byly nakonec všechny čtyři výbory, před které minulou středu předstoupila.
Informaci potvrdilo několik účastníků úterního jednání. Oficiálně bude její hodnocení zveřejněno až ve středu nebo ve čtvrtek.
Jourová v komisi Jean-Clauda Junckera povede oblast spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovnost pohlaví.
Pro českou zástupkyni byly původně pouze dva ze čtyř výborů. Souhlas vyslovil výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele a právní výbor. Podle europoslanců naopak zástupci z výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci žádali před definitivním rozhodnutím ještě jedno setkání s českou kandidátkou do komise.
Mezi těmi, kdo naopak s Jourovou nesouhlasili, byl i český europoslanec Petr Mach (Svobodní). "Odpovědi paní Jourové mi jednoznačně ukázaly, že paní Jourová nedává naději na to, aby se politika EU změnila k lepšímu," uvedl v prohlášení. Vadí mu například to, že chce nadále pokračovat v podpoře biopaliv, které podle něj škodí životnímu prostředí.
Jourová se představila čtyřem výborům minulou středu. Poté ještě musela odpovědět na 32 doplňujících otázek výborů. Po slyšení jí mnozí vytýkali, že byla ve svých odpovědích příliš nekonkrétní a nezaujala příliš tvrdé postoje. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL, EPP) jí uškodily také výroky prezidenta Miloše Zemana k sankcím.
Změny zřejmě budou jinde
V úterý končí v evropském parlamentu série slyšení s jednotlivými kandidáty na eurokomisaře. A zřejmě dojde i ke změnám.
Za nejslabší je považována slovinská expremiérka Alenka Bratušeková, která by měla zastávat funkci místopředsedkyně komise pro energetickou unii. "Tam spíše předpokládám, že jsou odborná i morální pochybení natolik velká, že schválená nebude," uvedl Zdechovský ještě před tím, než šla Bratušeková na takzvané grilování před europoslance. Také před europoslanci předvedla chabý výkon a chvílemi si nebyla jistá ani obsahem svého portfolia.
Bratušeková je ve stejné liberální frakci ALDE jako Jourová. Její potíže tak mohly české exministryni pro místní rozvoj paradoxně pomoci. Bylo by totiž velmi nepravděpodobné, aby europoslanci zamítli dva kandidáty ze stejné frakce. Navíc jsou obě ženy, kterých je jinak mezi komisaři málo.
Při pondělním slyšení měl potíže také Maďar Tibor Navracsics, který uvedl, že kandidát může být unijním komisařem, nesouhlasil ale s tím, aby měl na starost celou šíři navrhovaného portfolia, které zahrnuje vzdělání, kulturu, otázky mládeže a občanství.
Slyšení si v úterý ještě jednou zopakoval Brit Jonathan Hill, odpovědi musel poslat také Francouz Pierre Moscovici. Oba by měli mít na starosti ekonomické resorty.
Své závěrečné formální stanovisko by měl Evropský parlament zveřejnit zřejmě až ve čtvrtek a je možné, že do poslední chvíle budou parlamentní politické frakce tvrdě vyjednávat. O komisi jako celku pak má plénum europarlamentu hlasovat na konci října tak, aby Junckerova komise mohla od listopadu začít pracovat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist