Liberecký okresní soud v neděli neposlal do vazby žádného z obviněných v kauze Oleo Chemical, v níž figuruje taky lobbista Ivo Rittig. Pražské vrchní státní zastupitelství původně navrhlo vazbu pro pět lidí, jeden z návrhů státní zástupce Adam Borgula stáhl. Soudní verdikt může ztížit vyšetřování, řekla pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Soud podle ní ale na druhou stranu uvedl, že stíhání je důvodné.

Kriminalisté v kauze údajného tunelování firmy obvinili deset lidí pro podezření z krácení daně, praní špinavých peněz a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Soud rozhodoval o vazbě pro bratra Rittigova právníka a jednatele firmy Peskim Petra Michala, Rittigovu právničku Karolínu Babákovou a zakladatele firmy Oleo Chemical Michala Urbánka a Kamila Jirounka.

"Pro mě je podstatné na jedné straně to, že soud v rámci odůvodňování svých rozhodnutí konstatoval, že trestní stíhání je vedené důvodně, to je jedna strana té mince. Ta druhá je, že máme odlišný názor než soud, ale musíme jeho rozhodnutí respektovat," uvedla Bradáčová.

Ačkoli zamítnutí návrhů na vazby podle ní může komplikovat vyšetřování, mělo by pokračovat co nejrychleji. "Tak, aby konečný verdikt, meritorní rozhodnutí padlo co nejdříve," dodala pražská vrchní státní zástupkyně.

Ze čtyř obviněných, o nichž soud rozhodoval, Borgula navrhl vazbu u dvou kvůli možnému ovlivňování svědků a u dalších dvou pro možný útěk a pokračování v trestné činnosti. Už odpoledne stáhl návrh na vzetí do vazby u další obviněné, protože už podle něj nehrozilo, že by mohla ovlivňovat svědky. Jde údajně o bývalou jednatelku firmy Peskim Janu Šádkovou.

Jirounkův advokát Eduard Bruna označil rozhodnutí libereckého soudu za korektní. K obvinění se nechtěl vyjádřit. Právníka Babákové Davida Michala rozhodnutí soudu o vazbě nepřekvapilo, obvinění označil za pokračování šikany ze strany vrchního státního zastupitelství vůči jejich právní kanceláři MSB Legal (dříve Šachta&Partners). Babáková podle něj od pátku absolvovala několik domovních prohlídek.

U ostatních z deseti obviněných státní zastupitelství vazbu nepožadovalo, jednomu ale navrhlo odebrat pas. O návrhu ještě nebylo podle Bradáčové rozhodnuto, verdikt vydá liberecký soud patrně příští týden.

Policie většinu z obviněných zadržela v pátek, během víkendu byli bez návrhu na vazbu propuštěni Rittig, jeho právník David Michal a provozní šéf Oleo Chemical Radomír Kučera. V kauze byl obviněn také Rittigův obchodní partner Peter Kmeť, zastupující firmu Cokeville Assets z Panenských ostrovů, která v případu rovněž figuruje. Nebyl ani zadržen a žalobci pro něj tedy vazbu nežádali, řekla advokátka Rittiga a Kmetě Katarína Kožiaková Oboňová.

Policie v pátek kvůli kauze zasahovala na různých místech v Praze. Aktuální případ se týká dodávek pro státního distributora paliv Čepro. Už dříve byl obviněn Rittig s Kmetěm, Michalem a dalším lobbistovým advokátem Markem Stubleym v případu údajně předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik. Kauza Oleo Chemical ale podle lobbistovy advokátky souvislost s dopravním podnikem nemá, ačkoli obvinění stojí na podobné smlouvě s Cokeville Assets jako v případě jízdenek.

Pro právní kancelář MSB Legal pracují vedle Davida Michala a Babákové také Stubley a nynější Rittigova obhájkyně Oboňová. MSB Legal vystupuje i v dalších kauzách, například údajném zmanipulování zakázky na digitalizaci chorobopisů v pražské Nemocnici Na Homolce. Zřejmě kvůli tomuto případu loni zasahovala přímo v MSB Legal protikorupční policie. Kromě toho je advokát Michal obviněn v kauze úniku informací z BIS, a to opět spolu s Rittigem a také někdejší šéfkou kabinetu premiéra Petra Nečase Janou Nagyovou, nyní Nečasovou.