První velký balík ekonomických změn, který připravila Sobotkova vláda, schválili ve středu poslanci. Díky nim mají více peněz od příštího roku dostat rodiny s dětmi i důchodci. V pátek budou pokračovat například novelou, která ruší poplatky u lékaře a za recept. 

Sněmovna zatím ve třetím čtení rozhodla o zavedení stropů u paušálů živnostníků – pokud vydělávají přes dva miliony korun ročně, nebudou už moci uplatňovat výdajové paušály ve výši 80 a 60 procent. Navíc budou muset příjmy dokazovat pomocí faktur a dokladů.

Podobné omezení platí už u výdajových paušálů ve výši 30 a 40 procent.

Poslanci zároveň rozhodli o zvýšení daňové slevy na druhé dítě o 200 korun a na třetí a každé další o 300 korun. Zavedlo se znovu také porodné na druhé dítě. Rodiče od státu dostanou 10 tisíc korun. 

Norma také vrátí pracujícím a podnikajícím důchodcům roční slevu na dani ve výši 24 840 korun ročně.

Ve sněmovně se rozhodlo i o snížení DPH pro knihy, léky, kojeneckou výživu a vybraná veterinární léčiva. Sazba má od příštího roku činit 10 procent.

O normách, které sněmovna nestačil projednat ve středu, mají poslanci rozhodovat v pátek. Je mezi nimi i novela zákona, která ruší třicetikorunové poplatky za návštěvu u lékaře a za recept. 

Co ze zásadních ekonomických změn už poslanci schválili:

  • nová sazba DPH
  • zvýšení slev na druhé a další dítě
  • sleva na dani pro pracující důchodce
  • stropy u paušálů živnostníků
  • vyšší porodné

Co ještě mají schvalovat:

  • zrušení poplatků za návštěvu lékaře a za recept

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:50
Dobré ráno, vítejte u on-line reportáže

Jednání sněmovny začne v 9 hodin.

09:00
Dvacítka poslanců a polovina vlády se omluvila

Schůzi řídí Petr Gazdík z klubu TOP 09 a Starostové. Nejdříve vyjmenovává poslance a členy vlády, kteří se omlouvají, že nemohou dorazit. Chybět bude na dvacet poslanců a několik členů vlády - mimo jiné premiér Sobotka nebo vicepremiér Bělobrádek.

09:05
O zrušení újezdu v Brdech se zatím nerozhodne

Sněmovna zatím nebude rozhodovat o normě, která by měla zrušit vojenský újezd Brdy a zmenšit další výcvikové prostory. Poslanci na návrh ministra obrany Martina Stropnického (ANO) vyřadili předlohu z nynější schůze.

Zrušení brdského vojenského újezdu je poměrně kontroverzní záležitost. Ministr zdůrazňuje, že armáda nepotřebuje újezdy dimenzované pro 115 tisíc vojáků, když nyní jich je 21 tisíc.

09:12
Úsvit se zdrží hlasování

Předseda Úsvitu Tomio Okamura si vzal slovo jako první. Chválí zákon, díky kterému se zvýší slevy na druhé a každé další dítě. Za pozitivní považuje také vrácení roční slevy pro pracující důchodce ve výši 24 840 korun. Tu zrušil Nečasův kabinet před dvěma lety.

Jelikož ale považuje návrhy za nedostatečné, Úsvit se hlasování ve třetím čtení zdrží.

09:15
"Zavedu tabuli hanby"

Okamura musí projev několikrát přerušit, protože poslanci jsou příliš hluční. "Poslanci ČSSD ruší, poslanci ČSSD ruší," stěžuje si Okamura u řečnického pultu.

Následně Petr Gazdík, který schůzi řídí, oznamuje, že pokud se zákonodárci konečně nezklidní, zavede tabuli hanby.

09:35
Fiala: Nesouhlasím se zavedením stropu u paušálů živnostníků

Předseda ODS Petr Fiala nesouhlasí s tím, aby živnostníci, kteří vydělávají přes dva miliony korun ročně, už nemohli uplatňovat výdajové paušály ve výši 80 a 60 procent. Navíc budou muset dokazovat příjmy pomocí faktur a dokladů.

"To mně připadá jako naprosto nespravedlivé. Cítím povinnost se těchto aktivních lidí zastat. Nerovnost mezi těmi, kteří jsou zaměstnáni, a těmi, kteří podnikají, se bude jen zvyšovat. Rozmyslete si to a netrestejte ty, na kterých závisí naše prosperita," vyzval Fiala. Poslanci ale jeho návrh odmítli.

Foto: HN - Jiří Koťátko

09:55
Poslanci hlasují o pozměňovacích návrzích

Ještě než budou poslanci schvalovat novelu zákona o daních z příjmů, rozhodují o desítkách pozměňovacích návrhů.

10:07
Schváleno: Stropy u paušálů živnostníků

Sněmovna schválila omezení výdajových paušálů pro živnostníky. Pokud vydělávají přes dva miliony korun ročně, nebudou už moci uplatňovat výdajové paušály ve výši 80 a 60 procent. Navíc budou muset dokazovat příjmy pomocí faktur a dokladů.

Podobné omezení platí už u výdajových paušálů ve výši 30 a 40 procent.

PRO hlasovalo 118 poslanců, PROTI jich bylo 31. Nyní norma poputuje do Senátu a pak k prezidentovi.

10:10
Schváleno: Vyšší slevy na děti

Sněmovna prosadila vyšší daňovou slevu na druhé a každé další dítě. Nyní si mohou rodiče odečíst z daní 13 404 korun ročně za každé dítě, tedy 1 117 korun měsíčně.

Novela počítá s tím, že u druhého dítětě se tato suma zvýší o 200 korun (tedy 15 804 korun ročně) a u třetího a dalšího dítěte o 300 korun (čili 17 004 korun ročně).

10:13
Schváleno: Daňové slevy pro pracující důchodce

Zhruba 145 tisícům seniorů, kteří mají zaměstnání nebo podnikají, se vrátí roční sleva na dani ve výši 24 840 korun. Jde o opatření, které zavedla Topolánkova vláda v roce 2007, ale Nečasův kabinet ho před dvěma lety kvůli úsporným opatřením zrušil. Příjmy rozpočtu se po znovuzavedení slevy v příštím roce sníží zhruba o dvě miliardy korun.

Schválená novela zákona o daních z příjmů také obnovuje zdanění důchodu těm seniorům, kteří si prací, podnikáním nebo pronájmem přivydělají více než 840 tisíc korun ročně.

10:32
Začala diskuse o třetí sazbě DPH

Poslanci projednávají zavedení 10procentní sazby DPH pro léky, knihy a kojeneckou výživu. 

10:42
Kalousek: Jste pokrytci, jen utrácíte

Třetí sazbu DPH striktně odmítá například 1. místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. "Je to kosmetická sazba pro tři položky. Vy jste jenom pokrytci, vy neděláte nic kromě utrácení," prohlásil k vládě.

Foto: HN - Matej Slávik

11:00
Hlasuje se o pozměňovacích návrzích

Poslanci hlasují o pozměňovacích návrzích k novele zákona, která má zavést třetí sazbu DPH pro knihy, léky a kojeneckou výživu. Sněmovna odhlasovala, že se k vyjmenovaným výrobkům připojí ještě vybraná veterinární léčiva.

11:04
Schváleno: Knihy, léky i kojenecká výživa zlevní

Poslanci odhlasovali zavedení třetí sazby DPH. Ta bude činit 10 procent a budou do ní spadat léky, kojenecká výživa a knihy. Sněmovna zároveň k těmto výrobkům dnes připojila některá veterinární léčiva.

Nyní existuje základní sazba 21 procent a snížená 15 procent.

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová minulý týden navíc připustila, že od roku 2016 by mohly existovat opět jen dvě sazby DPH. Současná sazba 15 procent by se snížila na deset procent.

Zákon teď poputuje do Senátu a k prezidentovi.

11:28
Schváleno: Limit pro bezhotovostní platby klesne

Limit pro povinné bezhotovostní platby klesne z dosavadních 350 tisíc korun na 270 tisíc. Počítá s tím novela zákonů o finančním trhu, kterou schválila sněmovna.

Omezení plateb v hotovosti se bude vztahovat i na případy, kdy závazek zaplatit teprve vzniká, tedy na dary a půjčky.

Snížení limitu má podle vlády přispět k omezení korupčního rizika. Zákon také výslovně stanoví, že příjemce je povinen odmítnout platbu nad nově stanovený limit, pokud není bezhotovostní.

Zákon ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

11:50
Sobotka: Jsem rád za širší podporu

Premiér Bohuslav Sobotka, který na jednání sněmovny chybí, pochválil poslance za schválení návrhů. "Měníme zemi k lepšímu, napravujeme nejen asociální omyly předchozích vlád, ale rovněž plníme své sliby. Považuji za důležité, že tyto vládní zákony měly ve sněmovně širší než jenom vládní podporu. Věřím, že zákony rychle schválí Senát a následně podepíše pan prezident tak, aby mohly od Nového roku vejít v platnost," prohlásil Sobotka.

Foto: HN - Jan Schejbal

12:47
Schváleno: Přísnější investování zaměstnaneckých penzijních fondů

Zaměstnanecké penzijní fondy by do budoucna neměly při investování spoléhat výhradně na informace ratingových agentur. Počítá s tím vládní novela zákona o investičních společnostech a fondech, kterou dnes schválila sněmovna. Normu, kterou připravilo ministerstvo financí kvůli novým unijním předpisům, nyní dostane k projednání Senát.

V Česku sice zaměstnanecké penzijní fondy vznikat nesmějí, zaměstnanecké penzijní pojištění ale mohou nabízet instituce z jiných zemí EU, které k tomu mají povolení a oznámí tuto činnost ČNB. Zaměstnanecké penzijní pojištění je organizováno a financováno prostřednictvím zaměstnavatele.

13:03
Poslanci přerušili schůzi

Pokračovat bude ve 14.30.

14:34
Schůze pokračuje výsledky voleb

V obědové pauze poslanci zvolili Hanu Pýchovou jako novou členku širšího vedení Nejvyššího kontrolního úřadu. Naopak Milan Šarapatka nedostal dostatek hlasů, aby se stal vedoucím stálé delegace Parlamentu do meziparlamentní unie. 

14:38
Debata o změně zákonů

Nyní přijdou na řadu postupně změny zákonů o státní sociální podpoře, hmotné nouzi a sociálním zabezpečení. 

14:43
Úsvit chce porodné pro všechny děti, ale s podmínkami

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura upozorňuje své kolegy v Poslanecké sněmovně, že pokud nebude porodnost vyšší než 2,14 dítěte na jednu ženu, že budou muset začít řešit vymírání národa imigrací. 

Úsvit proto navrhuje, aby se porodné dávalo rodičům i za třetí, čtvrté a každé další dítě. Na peníze by měli nárok ale pouze ti rodiče, kteří posledních pět let pracovali a mají čistý trestní rejstřík. Do této doby by se počítalo také vysokoškolské studium. 

15:09
Diskriminace nezaměstnaných a mladších dětí

Poslanci na Okamurovo vystoupení ve svých příspěvcích reagovali tak, že jde o diskriminaci lidí, kteří například chtějí pracovat, jen nemohou žádné pracovní místo najít. Okamura namítl zase to, že když se mluví o diskriminaci, tak na ni dnes doplácí druhé a třetí dítě, které se jen nenarodilo jako první, a příspěvek na něj tedy rodiče získat nemohou. 

15:20
Schváleno: Porodné na druhé dítě

Poslanci nakonec odsouhlasili, že porodné se bude vyplácet i na druhého potomka. Jeho výše bude 10 tisíc korun. Předlohu podpořilo 133 poslanců ze 159 přítomných ze všech stran kromě TOP 09.

15:23
Mění se i koeficient pro porodné

Porodné na první dítě zůstane 13 tisíc korun, při narození vícerčat činí 19 500 korun. Koeficient, od něhož se nárok odvíjí, se ale zvýší z 2,4násobku na 2,7násobek životního minima. Běžná rodina tak dosáhne na dávku, pokud její měsíční příjmy nepřesáhnou 20 817 korun čistého.

Do konce roku 2010 se porodné v Česku vyplácelo na každé narozené dítě. Od roku 2011 se pravidla kvůli škrtům v rozpočtu zpřísnila. Porodné se začalo dávat jen na první narozené dítě rodině, jejíž příjem nepřesahuje 2,4násobek životního minima.

Okamurův návrh na porodné na všechny děti sněmovna nepodpořila.

15:26
Mají obce schvalovat ubytovny na svém území?

Nyní je na řadě novela zákona o hmotné nouzi. Ta dává obcím právo, aby schvalovaly nebo zamítaly to, jestli v jejich území bude zřízena nová ubytovna. 

15:53
Ubytovny ještě poslanci dokončí

Poslanci si odhlasovali, že budou o ubytovnách jednat nadále, tedy i po šestnácté hodině. Dnes by tento bod měli uzavřít.

15:55
K novele o odpadech už se chystají vyhlášky

Zástupci měst a obcí, odpadové firmy i ekologové požadují po ministerstvu životního prostředí, aby schválenou novelu zákona o odpadech zpřesnilo vyhláškami. Normu schválili poslanci v úterý v noci i přes kritiku odborníků. 

Podle ekologického Hnutí Duha přijatý zákon vyhovuje pouze těm, kteří chtějí odpady spalovat a stavět veřejností odmítané a drahé spalovny. V tiskové zprávě ve středu připomnělo, že povinné spalování komunálních odpadů nevyžaduje ani evropská legislativa.

16:25
Hlasování se opět opakuje

Poslanci už přistoupili k hlasování o jednotlivých pozměňovacích návrzích a nakonec novele jako takové. Hned druhé hlasování ale zpochybnil Petr Gazdík (TOP 09), takže se bude hlasovat znovu. 

Po dalším hlasování musí předseda sněmovny Hamáček nakrátko jednání přerušit, protože po přijetí jednoho pozměňovacího návrhu se stal nehlasovatelným jiný návrh poslance Stanjury. Ten žádá vysvětlení. 

16:43
Schváleno: Vyplácení doplatku na ubytovny se omezí

Po krátkém zdržení sněmovna změnu zákona o pomoci v hmotné nouzi schválila. Pro bylo 129 poslanců.

Doplatek by měl podle vládní novely zákona o hmotné nouzi poskytovat stát provozovatelům ubytoven na prostor, a ne na počet lidí žijících v jednom bytě. Výše nájemného má být maximálně podle částky v místě obvyklé.

16:45
Faltýnek chce jednat i po sedmé hodině - poslanci hlasovali třikrát

Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO prosazuje na dnešní program zařadit i další dva body - změnu zákona o veřejných zakázkách a zákona o posuzování vlivů staveb na životní prostředí, které jsou v prvním čtení. Zároveň navrhuje, aby sněmovna jednala i po 19. hodině.  

V zařazení bodů mu kolegové vyhověli, prodloužení jednání ale o jeden hlas zamítli. Následně bylo hlasování zpochybněno a přesně na jeden hlas přijato. Následovalo další zpochybnění.

I napotřetí bylo pro prodloužení i po sedmé hodině hlasování 79 poslanců, což byl minimální počet pro schválení návrhu. 

16:57
Stanjura: My tu sedíme a premiér dělá kampaň

Poté, co sněmovna odhlasovala jednání i po devatenácté hodině, vystoupil Zbyněk Stanjura (ODS) s tím, že aktuální politická kultura vlády je špatná, protože se jedná o zákonech, které předkládali ministři, kteří se zároveň z jednání sněmovny omluvili. 

Zmínil také premiéra Sobotku, který se má zítra podrobit pravidelným interpelacím. Místo toho se účastní setkání s občany v rámci předvolební kampaně. Za svá slova si vysloužil bouřlivý potlesk. Petr Gazdík následně požádal předsedu klubu ČSSD Sklenáka, aby premiéra přesvědčil a na intrpelace přišel. "Sněmovna není holubník," komentoval Gazdík. 

17:03
Kluby si vyžádaly přestávku

Po debatě o docházce ministrů požádal Zbyněk Stanjura o dvouhodinovou přestávku pro jednání klubu ODS. Od sedmi hodin, kdy přestávka měla skončit, si vyžádal přestávku klub TOP 09. 

Předseda sněmovny Hamáček proto přerušil jednání do čtvrteční deváté hodiny ráno.

17:06
O poplatcích u lékaře se bude hlasovat v pátek

Ve čtvrtek jsou na programu pravidelné písemné a ústní interpelace. Zákony ve třetím čtení, včetně zrušení poplatků za návštěvu lékaře a za recept, se dostanou na řadu v pátek.