Herny a kasina zmizí ze středů měst nebo z nákupních center. Nebudou ani u škol, nádraží nebo divadel. Kdo přesto najde otevřenou hernu, k automatu se dostane jen tehdy, pokud nebere dávky nebo nedluží alimenty.

Po městech, která ve velkém zakazují tisíce automatů, teď přitvrzuje i stát. HN získaly dosud neveřejný návrh nového zákona o hazardu, který je k tomuto byznysu s ročním obratem přes 130 miliard mnohem přísnější než dřív. 

Počítá například s tím, že na každých tisíc obyvatel bude moci fungovat jen jedna herna. Kasina budou smět dokonce vzniknout jen ve městech nad 40 tisíc obyvatel. A oba typy provozoven budou mít jasně předepsané, kolik smí mít nanejvýš automatů anebo stolů s ruletou.

Pro hazardní firmy, které se jen těžko vyrovnávají s pádem svého donedávna nepříliš omezovaného podnikání, jsou tahle omezení mimořádně nepříjemná. A tvrdí, že hazard může z Česka prakticky zmizet. A s ním i velká část z osmimiliardových příjmů, které hazard přináší státu a městům na daních a poplatcích.

„Teď je u nás hazard skoro neregulovaný. Jestli to teď děláme moc, nebo málo, si neodvážím soudit,“ řekl náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který zákon připravuje.

Komentář

Petr HonzejkPetr Honzejk:

Trable s nulovou tolerancí

Je dobře, že se česká společnost shodla na potřebě hazard radikálně omezit. Regulace by ale měla mít povahu věcného řešení problému, ne být variací na kamenování satana, jak je tomu nyní. Současný nadšený, ale chaotický přístup už naráží na všech stranách.

Celý komentář čtěte - ZDE

Pokud začne zákon platit od roku 2016, jak ministerstvo předpokládá, budou mít herny a kasina vůbec problém se v ulicích udržet. Nejen kvůli omezení na počet obyvatel, které se podle náměstka Závodského může ještě zmírnit.

Ale především paragrafy říkají, že se hazard nesmí provozovat 100 metrů od škol, úřadů, hřišť nebo nemocnic a ordinací lékařů. A k tomu je hraní vyloučené i v památkových zónách. Bez hazardu by tak bylo například centrum Prahy a také jinde by hazard musel kličkovat, aby se vklínil do míst, kde není ve stometrové vzdálenosti žádná ze „zakázaných“ institucí. 

Na druhou stranu právě kvůli tomu, jak se hazard za posledních 10 let nebývale rozbujel, města začala přijímat protihráčské vyhlášky. Radní argumentují tím, že nechtějí blikající herny pomalu na každém rohu ani kriminalitu, kterou na sebe nabalují. Navíc tohle opatření odpovídá tomu, co náměstek Závodský dlouhodobě tvrdí: že chce hazard zatlačit do několika málo míst, která nejsou tolik na očích.

Další novinkou v zákoně je povinná registrace – ať už jde o herny nebo sázení přes internet. Vznikne centrální databáze, propojená s nejrůznějšími úřady. Obsluha v herně bude muset každého povinně zkontrolovat, jestli nejde o člověka, který například bere sociální dávky, je v úpadku nebo se nechal kvůli závislosti na hraní dobrovolně do registru zapsat.

„Kdo přijde do herny na rohu, vloží občanku do automatu a dozví se, že nemůže hrát, protože je na blacklistu. Třeba proto, že neplatí výživné,“ popsal náměstek Závodský.

Zákon také nově předepisuje, kolik smí člověk vsadit a prohrát. V herně půjde hodit do automatu maximálně 20 korun a prohrát za hodinu až 10 tisíc, v kasinu to má být 100 korun a nanejvýš 50 tisíc. 

Firmy se ptají: A kolik státu zaplatíme?

Jednu z nejcitlivějších otázek zatím zákon neřeší: jak vysoké bude hazard platit daně a další poplatky. Tedy jestli stát toto podnikání přiškrtí i tímhle způsobem, nebo dá přednost penězům, které mu přináší. „Podle mých informací se návrh zákona této otázce úplně vyhnul,“ namítl Andrej Čírtek z Unie herního průmyslu, v níž působí například firmy Auto Games nebo značka Kajot.

Daně ale bude řešit jiný zákon, který se teprve na ministerstvu sepisuje. Dnes platí provozovatelé her i loterií a sázek 20 procent z rozdílu mezi vsazenými částkami a výhrami. Provozovatelé automatů pak za každý automat ještě zhruba dvacetitisícový roční poplatek. Náměstek Závodský o podrobnostech zdanění nechtěl mluvit. Připustil ovšem, že bude nastavené tak, aby stát získal od firem víc než dnes.

Na konkrétní sazby čekají například zahraniční provozovatelé on-line sázení, kteří jsou dnes podle zákona v Česku nelegální. Třeba britská společnost Betfair považuje dvacetiprocentní zdanění za nejvyšší, kdy by se ještě vyplatilo na tuzemský trh jít a oficiálně se registrovat.

„Cokoli nad tím už přiměje firmy, aby se dívaly po jiných zemích,“ řekl Martin Lyčka, právník britského Betfairu. České firmy, které už on-line sázení provozují, si navíc stěžují, že trh je dnes pokřivený: lépe jsou na tom „černé“ zahraniční „sázkovky“, které státu žádné peníze neodvádějí.

„Nemůžete nikdy konkurovat firmě, která neplatí daně, zatímco vy ano. Potřebujeme rovné podmínky,“ řekl Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek.

Nový zákon, který ministerstvo oficiálně představí za dva týdny, se ještě může změnit. Dnes je v něm například volná zóna pro hazard – bez omezení by mohl růst do tří kilometrů od hranic. Tuhle pasáž ale nechá Závodský téměř jistě vyškrtnout.

Jak se přístup státu ke hraní mění, ukazuje i jazyk paragrafů. Zatímco dnes to je oficiálně loterijní zákon, nový návrh už natvrdo hovoří o hazardu, přestože mnoha firmám tohle slovo přijde hanlivé. Doprovodné dokumenty k zákonu ale připomínají, že hazard je termín, který se oficiálně používá všude na světě. A že toto slovo vzniklo z arabského výrazu pro kostky.