Hygienici a zdravotníci prověřovali podezření, zda student Univerzity Pardubice, který má teplotu, není nakažen virem ebola. Nakonec toto riziko vyloučili.

Pacient bude převezen na infekční oddělení krajské nemocnice. Řekl to ředitel Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Antonín Vykydal. "Všechno nasvědčuje tomu, že je to vyloučeno. V oblastech, kde se ebola vyskytuje, student vůbec nebyl, nepatří do rizikové skupiny," uvedl.

Podle Vykydala má student horečky a mohl by mít například malárii. Proto bude vyšetřen v Pardubické krajské nemocnici. "Rozhodně ale ne kvůli vysoce nebezpečné nákaze, kvůli ebole nebo něčemu takovému," dodal Vykydal. Lékaři nyní musejí zjistit, o jaký typ onemocnění jde.

Na místě zasahovali záchranáři, hygienici a další složky Integrovaného záchranného systému. Uvedl to hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).

"Jsem rád, že se podezření nakonec nepotvrdilo. Nesvolávali jsme ani žádné bezpečnostní orgány," dodal Netolický.

Student přiletěl na univerzitu na studijní semestr z Tanzanie, která není na seznamu zemí postižených výskytem horečky ebola. Na vysokoškolských kolejích se ještě budou dezinfikovat některé prostory.

Jak nedávno informoval server IHNED.cz, v souvislosti se začátkem nového školního roku začínají hygienici monitorovat studenty, kteří přijeli do České republiky ze zemí západní Afriky. U každého z přibližně 80 vysokoškoláků plánují hlídat riziko přenosu viru ebola.

Rektoráty českých univerzit musí poslat jmenné seznamy studentů z daných zemí. Každého z nich pak bude kontaktovat příslušná krajská hygienická stanice, která má vyhodnotit rizika.

Ministerstvo zdravotnictví má také v plánu vyvěsit upozornění v angličtině a češtině na vysokých školách a studentských kolejích. Kdy to však učiní, zatím není jasné. "Prozatím nás nikdo nekontaktoval," uvedla v pondělí mluvčí brněnské Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.