Lékařské konzilium ve Fakultní nemocnici v Motole v pondělí ráno rozhodlo, že pětiletý Ashya King se bude léčit s nádorem na mozku v Praze. Britský hoch i s rodiči a advokátem dorazil do nemocnice odpoledne.

"V ranním konziliu jsme vyhodnotili, že hochův zdravotní stav umožňuje transport do České republiky na naše pracoviště a že plánovaná léčba z informací, které jsme dostali, by byla možná. Ale uvidíme, až dítě přijde k nám, jak to skutečně bude," řekl přednosta kliniky dětské hematologie a onkologie profesor Jan Starý.

Chlapec cestu přečkal dobře, Jeho otec Brett uvedl, že je rád, že jsou konečně v Česku. Během odpoledne otec absolvoval prohlídku protonového centra, kde byl seznámen s podrobnostmi o průběhu léčby a představen zdravotnickému týmu. Ashya přijde do centra poprvé v úterý.

V příštích dnech chlapce čekají vyšetření, která by měla vyloučit, že nádor po operaci znovu roste nebo se šíří dál do těla. Ozařování s chemoterapií začne příští týden. Naplánováno je prozatím 30 ozáření, pět dní v týdnu po jednom ozáření denně.

Nemocnice v Motole od minulého týdne konzultuje případ chlapce s Protonovým centrem, kde bude léčba probíhat. Podle českých pravidel ale platí, že pokud má být dítě ozařováno, musí být hospitalizované v dětské nemocnici, a spadá tedy do Motola. Pacient bude převážen k zákroku do centra sanitou za doprovodu tamního lékaře, na ozařování bude uspán. Po probuzení bude odvezen v doprovodu lékaře zpět do Motola. Prozatím bude na jednotce intenzivní péče.

Protonové centrum zajistilo i sanitní letadlo Cessna Citation Mustang i s potřebným zdravotnickým vybavením. Čekalo se pouze na to, až soud vrátí chlapce zpět do péče rodičů. Mezi tím jeho stav konzultoval tým českých a britských lékařů. V minulém týdnu také do Protonového centra dorazila Ashyiova zdravotní dokumentace. 

Situace se řeší velmi narychlo a prozatím není jasné financování léčby. "Nejdůležitější je zájem dítěte, proto zatím otázky finanční neřešíme," uvedl ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík. Motol má podle něj smlouvu s Protonovým centrem, která mu zaručuje určitou úhradu.

Léčbu bude muset protonovému centru uhradit rodina v hotovosti. Dodatečně si také může britská strana léčbu vyžádat a uhradit ji, případně využijí rodiče nové evropské směrnice o přeshraniční péči, tedy vše zaplatí a následně budou ve své zemi vymáhat proplacení účtu.

Za léčbu dětí si v případě cizince účtuje Protonové centrum zhruba 1,8 milionu korun. U českých dětí je částka 700 tisíc korun. Peníze na léčbu podle deníku The Daily Telegraph sbírá pro Kingovy organizace Kids'n'CancerUK, které už dárci poslali na konto přes 50 tisíc liber (1,7 milionu korun). Navíc se prý objevil anonymní dárce, který hodlá případně chybějící částku na úhradu léčby doplatit.

Současný zdravotní stav chlapce nemohl Starý příliš upřesnit, protože rodina nedala svolení ke zveřejňování detailů. Operaci ale podstoupil před šesti týdny a jeho stav se po ní pomalu zlepšuje.

Rodiče navíc patří mezi Svědky Jehovovi a odmítají krevní transfuze. Podle Starého použití krve není obvykle nutné, jen při komplikacích. Plán léčby s transfúzí zatím nepočítá. Rodiče by měli ještě v pondělí podepsat informovaný souhlas, kde bude uvedena i varianta transfúze.

Proton pomoci nemusí

Podle britských lékařů chlapci protonová léčba nemusí vůbec pomoci, jak uvedl deník The Guardian. Hoch se léčil v Británii, kde ale protonová léčba není dostupná. Rodiče s ním proto odjeli do Španělska, odkud se poté chtěli dostat do České republiky. Ve Španělsku chtěli získat peníze na léčbu tím, že prodají svoji chatu. Kvůli podezření z únosu ale rodiče na několik dní zadržela policie.

Podle šéfa pediatrie nemocnice v Southamptonu, kde byl Ashya operován, nyní potřebuje další ozařování, aby byly po operaci zničeny zbylé zhoubné buňky. Jeho šance na přežití je nyní 70 až 80 procent a s každým týdnem, kdy se mu radioterapie nedostane, budou klesat. "Pro tento konkrétní nádor nebylo považována protonová léčba za přínosnou proto, že tak či tak musíte ozářit většinu mozku a páteře," citoval jej The Guardian.