Stát nevydá Emilii Bednářové 11 hektarů pozemků ve Strašnicích. Státní pozemkový úřad (SPÚ) zrušil dva roky staré rozhodnutí pražského pozemkového úřadu jako nezákonné. O neoprávněném nároku Bednářové, významné restituentce Bednářova velkostatku, psaly Hospodářské noviny v červenci. 

Dědicové po prvorepublikovém velkostatkáři Juliu Bečvářovi a jeho dětech získali v posledních letech nejlepší volné státní pozemky v Praze. Jako stavební parcely by měly odhadem hodnotu přes tři miliardy korun.

Emilie Bednářová ale se statkářem Bečvářem nikdy nebyla příbuzná. Podle zákona o půdě proto nemůže chtít po státu pozemky ani náhradu za ně.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

"Státní pozemkový úřad rozhodnutí z prosince 2012 v rámci přezkumného řízení zrušil jako nezákonné na základě otázky postavení Emílie Bednářové ve vztahu k předmětným pozemkům coby osoby oprávněné," uvedla ve čvrtek mluvčí úřadu Monika Machtová. 

Podle Machové úřad zároveň v souvislosti s restitucí majetku po Bečvářovi podniká právní kroky u civilních soudů.
"Státní pozemkový úřad posoudil i zákonnost dalšího rozhodnutí, ke kterému se vztahují lhůty pro mimořádné opravné prostředky, a z moci úřední rozhodl o obnově správního řízení," podotkla dále mluvčí.

Neoprávněný restituční nárok Bednářové na pozemky vyšel najevo poté, kdy dědicové požadovali jako náhradní pozemky mimo jiné parcely na Žižkově, na nichž mezitím začal Metrostav stavět bytový komplex.

Právníci firmy při analýze historických dokumentů zjistili, že Bednářová nebyla Bečvářovou příbuznou, ale pouze dědičkou ze závěti. Proto neměla ze zákona na pozemky nárok, což v následném sporu mezi restituenty a Metrostavem potvrdil soud.

Velkostatkářova rodina včetně údajně příbuzné Bednářové už dříve vysoudila mimo jiné skoro sedm hektarů parcel naproti Thomayerově nemocnici v ceně až 1,4 miliardy korun, čtyřhektarovou zahradu v Kunraticích u rybníka Šeberák či areál v Hodkovičkách o rozloze asi pěti hektarů.

Na Bednářovou připadá zhruba polovina z třímiliardového nároku.

Lukrativní pozemky navíc byly od restituentů velmi záhy převedeny na nové majitele, kterými se staly anonymní firmy. Mezi jejich akcionáři mohou být podle šéfa české TI Ondráčky například pražští kmotři. Soudní spory se vedou také o další pozemky v miliardových hodnotách.

Detektivy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zajímá, proč na zásadní nesrovnalost v příbuzenském vztahu nepřišli úředníci pozemkového úřadu už v roce 2009, když restituci schválili.

Státní pozemkový úřad začátkem srpna uvedl, že okolnosti kolem restituce Bečvářova velkostatku prověřuje a zvažuje i to, že se obrátí na soud. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist