Finanční úřad rozhodl, že Karlovy Vary musejí státu kvůli takzvané "karlovarské losovačce" vrátit dotaci ve výši 156 milionů korun a zaplatit stejně vysoké penále. Informuje o tom Mladá fronta Dnes (MfD).

Město ale v rozpočtu 300 milionů korun navíc nemá. Proti rozhodnutí finančního úřadu podalo odvolání, Generální finanční ředitelství má na jeho posouzení půl roku.

Podle mluvčího Finančního úřadu pro Karlovarský kraj Čestmíra Kubery tak padne konečné rozhodnutí až za více než rok. 

Podle Kubery se v odvolacím řízení posuzuje, jestli správce daně vydal platební výměr oprávněně. "Teprve poté pak může příjemce dotace požádat o zmírnění odvodu. O tom se rozhoduje zhruba tři čtvrtě roku. Zatímco při stanovení prvotního výměru se vždy vymáhá celá dotace a stejně velké penále, při žádosti o prominutí se posuzuje skutečná míra pochybení a zejména to, jestli byla dotace použita na účel, na který byla poskytnuta," řekl Kubera. V praxi se tak obvykle sankce výrazně snižují.

Podle Kubery odvolání odkládá příjemci povinnost státní dotace ihned vracet. I v době, kdy se posuzuje možnost zmírnění sankce, přitom finanční úřad od veřejnoprávních institucí nevyžaduje ihned zaplacení pokuty, obvykle jen zatíží majetek města zástavním právem. "To však nebrání, aby město žádalo o jiné státní dotace," dodal Kubera.

Legendární losovačka

Termín karlovarská losovačka je spojený s výběrem stavební firmy pro výstavbu multifunkční KV areny v roce 2007. Organizátor soutěže vybíral dvě z firem včetně vítěze z uzavřeného osudí několik desítek sekund, zatímco ostatní lístky vytáhl podstatně rychleji.

Losující to tehdy komentoval tím, že jsou lístky slepené, a nemůže je proto v osudí oddělit. Všemu přihlížela notářka, kterou mužovo počínání rozesmálo.

Město už kvůli losování dostalo dvě půlmilionové pokuty od antimonopolního úřadu. Případné vracení dotace a placení penále ale zasáhne Karlovy Vary mnohem citelněji.

Městský rozpočet má kolem 1,3 miliardy korun, z toho ale není možné použít zhruba 700 milionů, které jsou na platy a další nezbytné výdaje. Ušetřit tak město podle MfD může při odložení oprav několik málo milionů, ale v žádném případě ne stovky.

"Při přípravě rozpočtu jsme se tento týden dozvěděli, že finanční úřad dotaci kontroloval. A protože peníze nebyly vynaloženy transparentně, což už antimonopolní úřad zjistil opakovaně, tak město musí dotaci vrátit. Spolu s penále je to pořádný zásek do městského rozpočtu," řekl deníku člen finančního výboru při zastupitelstvu Jaroslav Fujdiar.

Související