Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker už má v ruce kompletní seznam kandidátů na komisaře Evropské unie.

Svou uchazečku o funkci v čele společenství nominovala tento týden Belgie. Mezi osmadvaceti politiky je však devět žen, mimo jiné také dosavadní česká ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO).

Ta by podle zpravodajského webu EurActiv mohla v nové komisi spravovat oblast dopravy a vesmíru.

Belgie navrhla ve čtvrtek do Evropské komise jako svou zástupkyni evropskou poslankyni Marianne Thyssenovou. Připojila se tak k osmi dalším členských zemím, které vyslaly do Bruselu ženy.

Kromě České republiky jsou to také Bulharsko, Dánsko, Slovinsko, Švédsko, Polsko, Belgie a Rumunsko. Italská ministryně zahraničí Federica Mogheriniová bude v EK zastávat post šéfky diplomacie.

Předseda Jean-Claude Juncker by tak nemusel mít problém se schválením komise v Evropském parlamentu. Ten dal už dříve najevo, že se nesmíří s nižším počtem žen v komisi, než tomu bylo doposud. Lucemburčan Juncker jich chtěl původně dokonce více, teď jich má - stejně jako odstupující Barrosova komise - devět.

Česká zástupkyně Jourová, která se s Junckerem setkala ve středu, by se podle serveru EurActiv měla stát eurokomisařkou pro dopravu a vesmírnou politiku. Oblast evropských fondů, o kterou původně usilovala, údajně připadne současnému chorvatskému komisaři pro spotřebitelskou politiku Nevenu Mimicovi.

Sám Juncker chce definitivní rozdělení rezortů zveřejnit až příští týden. Kandidáti pak ještě musejí podstoupit debatu v Evropském parlamentu, takzvané grilování. To by mělo začít prý o týden později, než bylo původně plánováno, tady až 29. září. Trvat bude pravděpodobně do 9. října.