"V Česku se stále bádá pro publikace a patenty, v Británii je mnohem více zažité bádání pro praxi, které reaguje na poptávku," říká předsedkyně představenstva firmy Nanopharma Liliana Berezkinová. Česká společnost je součástí vědeckého týmu edinburské univerzity. 

Jejím kolegům z projektu Thymistem se před časem podařilo vypěstovat brzlík v myši. To by v budoucnu mohlo pomoci lidem s oslabenou imunitou. 

Nanopharma ze skupiny Sindat podnikatele a šéfa Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka se zabývá tkáňovým inženýrstvím. V projektu se snaží regenerovat brzlík pomocí nanovláken. "V Česku je peněz na výzkum dost. Problém je, co se za ty peníze chce," říká Berezkinová v rozhovoru pro IHNED.cz.

Bylo by možné podobný výzkum dělat v Česku?

Myslím, že lidi na to určitě máme. Ale pro české prostředí to asi není dostatečně zajímavé téma. Výzkum v oblasti imunologie je dnes aktuální. Ať už kvůli onkologickým onemocněním, nebo onemocněním, která souvisejí se stářím. Každý výzkum má v jednotlivých zemích nějakou větší nebo menší tradici. A právě výzkum brzlíku má obrovskou tradici ve Velké Británii, se kterou teď spolupracujeme.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.