"V Česku se stále bádá pro publikace a patenty, v Británii je mnohem více zažité bádání pro praxi, které reaguje na poptávku," říká předsedkyně představenstva firmy Nanopharma Liliana Berezkinová. Česká společnost je součástí vědeckého týmu edinburské univerzity. 

Jejím kolegům z projektu Thymistem se před časem podařilo vypěstovat brzlík v myši. To by v budoucnu mohlo pomoci lidem s oslabenou imunitou. 

Nanopharma ze skupiny Sindat podnikatele a šéfa Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka se zabývá tkáňovým inženýrstvím. V projektu se snaží regenerovat brzlík pomocí nanovláken. "V Česku je peněz na výzkum dost. Problém je, co se za ty peníze chce," říká Berezkinová v rozhovoru pro IHNED.cz.

Bylo by možné podobný výzkum dělat v Česku?

Myslím, že lidi na to určitě máme. Ale pro české prostředí to asi není dostatečně zajímavé téma. Výzkum v oblasti imunologie je dnes aktuální. Ať už kvůli onkologickým onemocněním, nebo onemocněním, která souvisejí se stářím. Každý výzkum má v jednotlivých zemích nějakou větší nebo menší tradici. A právě výzkum brzlíku má obrovskou tradici ve Velké Británii, se kterou teď spolupracujeme.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se