Ministerstvo obrany ušetřilo z letošního rozpočtu, který je zhruba 42 miliard korun, asi 1,3 miliardy. Po čtvrteční schůzce s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO), podle něhož armáda prodala nepotřebný majetek za přibližně čtvrt miliardy korun.
Premiér potvrdil, že cílem vlády je zvýšit rozpočet obrany do roku 2020 na 1,4 procenta hrubého domácího produktu. V současnosti je těsně nad jedním procentem.
"Podařilo se nám ušetřit už jenom tím, že jsme třeba zrušili plánovanou realizaci některých investic, které jsme nepovažovali za nezbytné, zhruba 1,3 miliardy korun z letošního rozpočtu," řekl Stropnický k úsporám svého ministerstva, které bylo v minulosti kritizováno za nehospodárnost.
"Prodali jsme nepotřebný majetek zhruba za čtvrt miliardy korun a zhruba stejný objem je už připraven na prodej," dodal Stropnický s tím, že půjde o kasárna, ubytovny a další majetek.
Před nedávnem se přitom ministerstvu nepodařilo v opakované nabídce prodat karlínská kasárna v Praze, za která požadovalo 620,2 milionu korun. Původní soutěž Stropnický krátce po svém nástupu do úřadu zrušil.
Sobotka, který se se Stropnickým sešel v rámci svých bilančních návštěv jednotlivých ministerstev, ocenil zejména prodej 14 nepotřebných bojových letounů L-159 americké firmě Draken. O prodej těchto letounů se armáda marně snažila mnoho let.
Zefektivnění hospodaření ministerstva by podle premiéra pomohla i užší spolupráce se Slovenskem mezi obranným průmyslem i armádami, například při společném nákupu vybavení nebo při výcviku.
Stropnický připomněl, že se slovenská armáda vyzbrojí českými útočnými puškami BREN a zvažuje pronájem stíhaček gripen, které používá i Česko.
"Je velká odpovědnost i pana ministra Stropnického, aby bylo zřejmé, že finanční prostředky (na armádu) budou vynakládány koncepčně, účelně a dostatečně úsporně," zdůraznil Sobotka.
Za důležité premiér označil navýšení rozpočtu ministerstva obrany na příští rok na 43,5 miliardy korun, aby armáda byla schopna lépe plnit své závazky v rámci NATO. Původně měl resort dostat o více než dvě miliardy korun méně.
"Také jsme si dnes s panem ministrem potvrdili, že v rámci koalice platí dohoda o možném postupném navyšování rozpočtu ministerstva obrany i v příštích letech," poznamenal ve čtvrtek Sobotka.
Do roku 2020 by podle něj měla výše obranného rozpočtu dosahovat 1,4 procenta HDP. "To je podle mého názoru realistický cíl, který umožní efektivně naplňovat závazky, které má Česká republika v rámci Severoatlantické aliance," dodal premiér.
Při vstupu do NATO se přitom Česká republika zavázala, že na ozbrojené složky bude vynakládat nejméně dvě procenta HDP. Tuto podmínku však nedodržuje většina členů aliance.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist