Senát odmítl návrh bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové (SZ), která chtěla zrušit podmínku získání pěti procent hlasů pro vstup do Evropského parlamentu a také obecních zastupitelstev. Proti se postavili občanští demokraté a většina sociálních demokratů. Tato vstupní hranice měla zůstat jen u sněmovních voleb, v případě krajských voleb měla být snížena na tři procenta.

Senátor ODS Miroslav Škaloud poukázal na to, že pětiprocentní hranice pro vstup do zastupitelských sborů má svou logiku kvůli snadnějšímu dojednávání povolebních koalic na úrovni krajů i obcí.

V případě zrušení limitu pro vstup do europarlamentu by bylo podle Škalouda vhodnější vyčkat na rozhodnutí Ústavního soudu, kterému zrušení této hranice navrhl Nejvyšší správní soud. Ten se v červnu postavil za Stranu zelených a Českou pirátskou stranu a podpořil zrušení limitu.

Zamítnutí navrhl někdejší pardubický hejtman a exministr pro místní rozvoj Radko Martínek (ČSSD), podle něhož by snížení hranice u krajských voleb většinou znamenalo přesun jednotlivých mandátů v rámci zvolených stran.

"Čekala jsem tuhle reakci, nepřekvapili jste mě nijak," komentovala názory svých oponentů Wagnerová. Podle jejích propočtů by na krajské mandáty dosáhly některé menší strany, ale polepšily by si třeba také KDU-ČSL nebo TOP 09.

Svůj návrh Wagnerová označila za "pokus o lepší ochranu volebního práva ve smyslu co nejrovnější váhy jednotlivých odevzdaných hlasů".

Podnětem pro předložení novely pro ni bylo únorové rozhodnutí německého ústavního soudu, který zrušil povinnost německých stran získat alespoň tři procenta hlasů k dosažení míst europoslanců. Wagnerová pro novelu získala podpisy desítky senátorů z klubu lidovců a nezávislých a z klubu STAN.