Stranu zelených od neděle vede první místopředsedkyně Jana Drápalová. Na republikové radě strany oznámil svou rezignaci dosavadní předseda Ondřej Liška, který se rozhodl odstoupit po neúspěšných volbách do Evropského parlamentu.

Do sedmičlenného předsednictva nově místo Lišky nastoupil podnikatel a IT expert Michal Berg. 

Drápalová, která je starostkou v Brně-Novém Lískovci, řekla, že chce stranu především připravit na podzimní senátní a komunální volby. Na konci listopadu by si zelení měli vybrat nového předsedu.

Liška chce zůstat řadovým členem a působit především v brněnské organizaci. "Můj odchod neznamená, že by se mě zelení zbavili," řekl novinářům Liška, který si nyní chce hlavně odpočinout. Chce také dokončit dvě rozepsané knihy. Dodal, že politikou se nikdy neživil, proto bude i nadále vykonávat své civilní zaměstnání.

Liška svou rezignaci oznámil už po vyhlášení výsledků voleb do Evropského parlamentu. Oproti posledním eurovolbám si sice zelení polepšili, ale se ziskem 3,77 procenta hlasů zůstali bez mandátu. Liška uvedl, že výsledek považuje za nedostatečný, a proto končí.

Šestatřicetiletý Liška vedl zelené od konce roku 2009, od té doby svou funkci několikrát obhájil. Do Sněmovny se však strana s Liškou v čele nikdy neprobojovala.

Do Senátu bude kandidovat Václav Láska

Za zelené nebo s jejich podporou bude do Senátu kandidovat advokát Václav Láska, bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a expertka na dopravní stavby Miloslava Pošvářová. Společně s lidovci zelení podpoří také bývalého rektora Karlovy univerzity Václava Hampla, který by měl v Praze usilovat o přízeň voličů jako nezávislý kandidát.

Dalším kandidátem bude náměstek hejtmana Libereckého kraje Josef Jadrný. Jana Drápalová řekla, že strana zároveň schválila dohodu o spolupráci s KDU-ČSL. Zelení a lidovci budou některé kandidáty nominovat společně. Kromě Hampla budou společně podporovat také Lásku, Seitlovou a Jadrného.

Pošvářová novinářům řekla, že by v Senátu ráda pokračovala v boji proti korupci v oblasti dopravních staveb. Jadrný by se rád zaměřil na legislativu, mimo jiné na zákon o odpadech či horní zákon.

Liška doufá, že se zeleným podaří po podzimních volbách vytvořit v Senátu vlastní klub, na který je potřeba nejméně pět senátorů. Zelení zatím v horní komoře mají bývalou místopředsedkyni Ústavního soudu Elišku Wagnerovou a na společné kandidátce zelených, pirátů a lidovců byl před dvěma lety zvolen také bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek.

Láska bude kandidovat ve volebním obvodu, který zahrnuje Prahu 5, Hampl v Praze 1, Seitlová v Přerově, Pošvářová v obvodu Brno-město a Jadrný v České Lípě. V Hradci Králové bude za zelené kandidovat Pavel Křížek a v Pelhřimově Stanislav Kovář.