Několik krajů v minulosti vydalo zásady územního rozvoje, kterými prakticky znemožnily stavbu jakékoliv větrné elektrárny na svém území. Soud jim ale tuto přísnou regulaci z dokumentů vyškrtal.

A boj proti větrníkům teď plánuje krajům navždy ztížit přímo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). To do materiálu Politika územního rozvoje, který načrtává budoucnost Česka, napsalo, že kraje budou muset vymezit úplně všechny plochy vhodné pro umístění obnovitelných zdrojů.

"Týká se to hlavně slunečních a větrných elektráren. Kraje pod tlakem svých lidí začaly vydávat nařízení, kde nesmí být nové, především větrné elektrárny. A to v takovém rozsahu, že by nemohly být skoro nikde. V dokumentu je nařízeno krajům vybrat lokality, kde výstavba nevadí," řekl serveru IHNED.cz šéf odboru územního plánování MMR Tomáš Sklenář.

Podle něj seznam lokalit v celém Česku usnadní práci hlavně zájemcům o stavbu elektráren. "Kraje mají vymezit plochy, aby nedocházelo ke konfliktům a aby investor věděl, kde má hledat," tvrdí Sklenář.

Zbývá vám ještě 95 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se