Policejní prezident Tomáš Tuhý chce do konce roku přijít s návrhem na vznik speciálního útvaru zaměřeného proti kybernetické kriminalitě. Vzniknout by pak mohl do dvou let. Tuhý to v neděli uvedl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce.

Podle Tuhého je sice u policie už nyní několik specialistů zaměřených na potírání počítačové kriminality, ti by ale prý brzy mohli přestat na hackery stačit. Nový útvar má být účinnější.

Zatím se diskutuje o tom, jak by mohl útvar vypadat. Policejní prezident proto neuvedl, kolik členů by mohla jednotka mít.

"Rozhodně to bude vícepočetný útvar. Diskuse uvnitř policie ukazuje, že je takový útvar potřeba," uvedl Tuhý v ČT.

Česko v poslední době sužuje celá vlna kybernetických útoků. Tento týden například hackeři poslali desetitisícům lidí falešné výzvy k zaplacení exekuce. Na podobné útoky často upozorňují také banky. Další případy se týkají třeba šíření dětské pornografie.

Kybernetickými útoky se bude brzy zabývat i Senát, který bude rozhodovat o pravidlech spolupráce mezi soukromým sektorem a veřejnou správou při předcházení útokům na informační technologie. Norma má zefektivnit a zrychlit reakci na kybernetické hrozby, které by mohly představovat nebezpečí pro zájmy České republiky.

Tuhý v neděli v ČT rovněž zopakoval, že chce od vlády navýšení rozpočtu na příští rok o tři miliardy na 31 miliard korun. Nové finanční prostředky by měly mimo jiné jít do nákupu nových policejních aut.

V první etapě by podle Tuhého šlo o jednu miliardu korun, za kterou by se obměnila zhruba třetina z 8000 aut ve vozovém parku policie.

Podle Tuhého by novými auty měly být policejní speciály, které by měly mít pevnější konstrukci, lepší bezpečnostní prvky, lepší ovládání či speciální skříňky pro dlouhé zbraně.