Společnost Skanska staví v pražském Braníku nové bytové domy. Komplex nazvaný Branické náměstí má vyrůst na místě bývalých zelinářských zahrad. V jejich okolí stojí hlavně rodinné domy. Teď by tady měly stát sedmipatrové bloky s 377 byty. Místní kvůli tomu sepisují petice a žalují magistrát.

Od října by se developerovi mohlo rovnou stát, že mu město stavbu kvůli výšce vůbec nepovolí. Praha ve středu schválila "revoluční" pravidla pro stavby v hlavním městě a ta mimo jiné nařizují brát ohled na celkovou "výškovou hladinu" v místě.

Magistrát přitom nestanovuje žádné výškové limity. Výšku budov chce město omezovat jen podle toho, jak vysoké objekty v okolí už stojí.

"Nový předpis zavádí takzvanou kontextuální regulaci. To znamená, že stavba by měla odpovídat charakteru okolních staveb, aby tomu prostředí pomohla a naopak na něm neparazitovala," řekl serveru IHNED.cz spoluautor nových stavebních předpisů, urbanista a architekt Filip Tittl.

V současnosti neexistují v Praze žádná pravidla ani metodika, podle které by se posuzovalo, jak k výškovým stavbám přistupovat. 

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se