Když vedl šest let jednu z největších tuzemských chemiček Lovochemii, byl Richard Brabec zvyklý, že věci odsýpají a že se může věnovat problémům, které vyžadují jeho pozornost.

Jako ministr musí mnohem víc času věnovat přestříhávání pásek, médiím, vysvětlování. "Na to jsem si musel zvyknout, že to nejde tak rychle," říká ministr životního prostředí.

Jsme na začátku léta, řada lidí míří na Šumavu, tak začněme s ní. Čekal jste před nástupem na ministerstvo, že právě ona bude tak silné téma?

Trochu jsem to tušil, protože jsem byl upozorněn předchůdci a lidmi, se kterými jsem o problematice resortu hovořil. Šumava je téma, ale kdybych to vnímal jako normální člověk bez souvislostí, tak by mě to nikdy nenapadlo. Pochopil jsem, že je to strašně latentní problém, který se dvacet let v zásadě pořád převaluje. Už chápu, proč to tak je, proč je to tak zásadně jiné než v jiných národních parcích.

No právě, proč se tak nemluví například o Krkonoších?

Těch důvodů je několik. Zaprvé park Šumava je největší z národních parků. Zadruhé je to zóna bezzásahovosti, kde proti sobě stojí dva tábory. Místní obyvatelé, kteří to mají před očima a bezzásahové území si spojují se suchým lesem.

Druhá skupina lidí, kam patří jiní vědci a řada nevládních organizací, říká, že je to přirozený vývoj. Příroda se takto obnovuje, horské smrčiny takto fungují...

Třetí aspekt je, že v parku jsou obce. A ty zase říkají, že se jim před lety slibovalo, že bezzásahová zóna bude daleko menší a že budou z parku víc profitovat. Ten aspekt je i komerční, mluví se o různých developerských projektech.

Například u pana prezidenta a dalších lidí to podle mě vychází z toho, že to tam mají rádi. Spousta vlivných lidí tam má chaty a domy, Šumavu vnímají jako Blaník. Je to český symbol.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se