Hned na několika místech v České republice ve středu dopoledne zasahovala protikorupční policie. Akce podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové souvisí s pražskou Nemocnicí Na Homolce a týká se jedné z veřejných zakázek, kterou nemocnice zadala.

Podle informací České televize je mezi zadrženými bývalý generální ředitel nemocnice Vladimír Dbalý. Policisté podle televize chtějí zabavit také jeho majetek. 

Lidovky.cz uvedly, že policie obvinila čtyři lidi. Podle zpravodajského serveru jde o zakázku na digitalizaci chorobopisů z roku 2009. Homolka za ni zaplatila konsorciu firem 176 milionů korun, práci přitom udělala jiná firma za 30 milionů. 

Obvinění podle vyšetřovatelů postupovali jako organizovaná skupina a dopustili se praní špinavých peněz a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Nemocnici tak způsobili škodu nejméně 57 milionů korun. Na svém webu to uvedlo pražské vrchní státní zastupitelství. 

Kromě Dbalého by měl být mezi zadrženými také primář chirurgie Michal Toběrný. Zbylými dvěma jsou podle serveru Lidovky.cz Petr Kutil, někdejší ředitel dceřiné společnosti nemocnice Holte Medical, a zaměstnanec téže firmy Pavel Kocourek. Podle některých zpráv byla mezi obviněnými také ekonomka Emilie Bialešová, jejíž firma vede nemocnici účetnictví. Tato zpráva se nakonec nepotvrdila.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se