Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) navrhne prezidentovi na předsedu Krajského soudu v Brně Milana Bořka. Kandidáta na šéfa Krajského soudu v Ústí nad Labem Jana Veselého zatím navrhovat nebude. Chce s ním mluvit o některých pochybnostech, na které upozornila soudcovská rada ústeckého krajského soudu.

Řekla to v neděli v diskusním pořadu České televize. Ministryně chce zároveň změnit zákon o soudech tak, aby soudci z konkrétního soudu nemohli kandidovat na jeho předsedu.

V pořadu také zmínila, že je pro zachování dvou vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci, kterým by rozdělila jejich pravomoci. Se svým názorem je ale prý na ministerstvu při debatě o novele zákona o státním zastupitelství jediná.

Oba kandidáty na předsedy soudů vybrala výběrová komise. Válková řekla, že u Bořka žádné pochybnosti nemá, a proto prezidentovi navrhne, aby jej jmenoval.

V případě Veselého, který je nyní předsedou Okresního soudu v Mělníku, také nezjistila žádné pochybení ve výběrovém řízení. Chce se ale zabývat námitkami, které proti Veselému vznesla soudcovská rada ústeckého soudu.

Ta podle Válkové s odvoláním na hodnocení Krajského soudu v Praze upozornila mimo jiné na to, že Veselý nemá praxi u krajského soudu. To přitom podle ní bývá standardním předpokladem pro kandidáty na předsedy krajských soudů.

Pražský krajský soud také podle Válkové zjistil určitá pochybení Veselého. Ministryně nechtěla upřesnit, o co se jedná. Podle informací ČTK se týkají například údajných průtahů v případech. Soudce je údajně známý také tím, že má konflikty s ostatními soudci.

Veselého, který je nyní na několikatýdenní dovolené, se pokusí příští týden kontaktovat. Pokud by pochybnosti vyvrátil, na předsedu soudu jej navrhne, uvedla ministryně. Zda by v opačném případě vyhlásila nové výběrové řízení, neupřesnila. Zatím ale neuvažuje o tom, že by místo Veselého navrhla kandidátku, která skončila jako druhá.

Válková rovněž řekla, že je pro to, aby stejně jako v Německu soudci konkrétního soudu nemohli kandidovat na jeho předsedu. Chce to prosadit do novely zákona o soudech a soudcích, kterou má nyní na stole.

Válková proti Bradáčové a Zemanovi

Ministryně spravedlnosti se v pořadu také vyjádřila pro zachování dvou vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci.

Dalšími variantami je zrušení vrchních zastupitelství a zřízení jednoho specializovaného protikorupčního útvaru při Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ). Pro zrušení je například šéf NSZ Pavel Zeman a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Jsem v tomto konzervativec, protože si říkám, že když něco funguje, tak to posílíme a některé kompetence dáme nahoru na NSZ, některé dolů na kraj a vytvoříme ještě lepší a silnější vrchní státní zastupitelství. Ale zůstala jsem sama," řekla Válková.

Její náměstkyně, advokátka Hana Marvanová, která z úřadu po neshodách minulý týden odešla, navrhovala podle Válkové dvě specializovaná krajská státní zastupitelství. "To byl její nápad. Zeman a ostatní trvali na jednom speciálu v rámci NSZ," dodala ministryně.

Válkové představu podpořil tento týden na konferenci v Kroměříži prezident Miloš Zeman. "Není to odborník na právo, takže je to ryzí politický postoj, který mne sice těší, a nechci říct, že mi nepomáhá, ale přeci jenom musím slyšet věcné argumenty," uvedla Válková. Podobu státních zastupitelství chce ještě probrat příští týden s novým prvním náměstkem na ministerstvu Robertem Pelikánem, který nastoupil místo Marvanové.

Související