Spor mezi ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou a její náměstkyní Hanou Marvanovou je u konce. Po jednání s ministrem financí Andrejem Babišem Marvanová oznámila, že odchází z místa náměstkyně na ministerstvu spravedlnosti a vrací se do advokacie. Na její místo příští týden nastoupí ředitel legislativního odboru ministerstva financí Robert Pelikán.

Babiš náměstkyni nabídl, aby se stala jeho poradkyní na financích, což Marvanová ještě zváží. Ministr se jednáním snažil urovnat spor, který mezi Marvanovou a ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou v poslední době vypukl.

Podle médií se Válková s Marvanovou neshodly například na snížení odměn advokátů a jmenování některých soudních funkcionářů. Válkové také vadila nízká loajalita Marvanové. "Když by měla první náměstkyně zůstat mou první náměstkyní, tak jedině za podmínky, že bude loajální, že se domluvíme na určitých postupech práce a že bude respektovat můj způsob řízení," řekla dříve Válková České televizi.

Pro Babiše bylo jednání s oběma ženami jedním z nejtěžších. "Jsem rád, že jsme dospěli k dohodě. V podstatě jsme se domluvili, že od úterý nastoupí na ministerstvo spravedlnosti do pozice prvního náměstka pan Pelikán, zároveň jsem paní doktorce Marvanové nabídl, aby mi radila ohledně legislativních věcí v parlamentu a taky v resortu," řekl Babiš. "Věřím, že s ní budu spolupracovat nadále," dodal.

Podle Babiše Marvanová souhlasila s tím, že Pelikán bude zárukou pokračování kroků, které na ministerstvu započala. Uvedla, že si svého nástupce váží jako odborníka i člověka, který se věnoval protikorupčním opatřením. "Takže on je pro mě zárukou, že v těchto věcech bude pokračovat," řekla novinářům Marvanová, která je ochotná Babišovi radit.

Podle vyjádření Marvanové pro některá média spor trval asi dva měsíce. Domnívala se, že na její odchod netlačí jen ministryně, ale i někteří lidé z justice, kteří si nepřejí změny. To Válková odmítla.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist