Úřednické zkoušky budou muset skládat pouze ti úředníci, kteří po zapojení do státní služby budou mít kratší praxi než tři roky.

Dohodla se na tom v úterý koaliční rada, novinářům to řekla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO).

Zástupci koalice se v úterý dohodli na definitivním znění návrhu zákona, shodu novinářům potvrdili i zástupci ČSSD a KDU-ČSL. Podle ministryně by se normou měl 30. května zabývat ústavně-právní výbor sněmovny.

"Úřednické zkoušky budou dělat ti, kteří budou při překlopení do nového systému zaměstnáni kratší dobu než tři roky," uvedla Jourová. Úředníci se podle ní budou muset i poté vzdělávat. "Řešili jsme to, že od pozice vedoucího oddělení (výše) bychom rádi nechali státní správu propustnou i pro osoby, které dosud ve státní správě nepracovaly," konstatovala ministryně. To by mělo dovolit, aby v úřadech mohli pracovat i odborníci ze soukromé sféry. Takoví zaměstnanci by museli úřednickou zkoušku vykonat do dvou měsíců od nástupu.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek novinářům řekl, že koalice uspořádá seminář, na němž chce opozici seznámit se zněním návrhu zákona. Lidovci také v úterý přišli s nápadem, aby se zaměstnancům státní správy, kteří dosáhnou důchodového věku, změnila smlouva na dobu určitou. "Vnímáme to jako zpružnění trhu práce. K návrhu nebyly vzneseny žádné zásadní rozpory," uvedl Bartošek.

Kvůli projednání novely služebního zákona by mohla být v létě svolána mimořádná schůze sněmovny. Podle předsedy klubu ČSSD Romana Sklenáka je ale možné, že se podaří normu projednat na červnové schůzi. Koalice chce, aby byl zákon účinný od ledna příštího roku.