Tak jako každé volby i tyto zásadně ovlivnila volební účast. To, že přišlo rekordně málo lidí - jen 18 procent, hodně pomohlo pravicovým stranám. Ne tak ODS, která pouze zopakovala podzimní výsledek, ale hlavně TOP 09, lidovcům a pak Straně svobodných občanů. Naopak sociální demokraté i komunisté si citelně pohoršili. A na český bojkot svým způsobem doplatilo také vítězné ANO.

ANO (16,13 procenta)

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš.Andreji Babišovi se nakonec podařilo se svým politickým projektem vyhrát hned druhé volby, do nichž ANO kandidovalo. Vítězství to je ale podstatně tenčí, než jaké slibovaly předvolební průzkumy - na vině je především nízká volební účast, k urnám přišlo pouze 18 procent oprávněných voličů. Řada z těch, na něž Babiš a spol. cílí, tedy těch naštvaných lidí, zklamaných prací tradičních stran, zůstalo doma.

ANO bude mít v europarlamentu čtyři zástupce, ti by se měli stát částí liberální frakce ALDE. Lídr kandidátky Pavel Telička nakonec udělal i solidní individuální výsledek, získal přes 50 tisíc preferenčních hlasů. Díky tomu a díky celkovému vítězství ANO stouply jeho šance, že by se na podzim mohl stát opět českým eurokomisařem. Co není pro hnutí moc dobrá zpráva, je výsledek z hlavního města, kde ANO zůstalo daleko za TOP 09.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se