Ruský historik Andrej Zubov bude v pátek přednášet na Masarykově univerzitě, která mu na konci března nabídla pracovní místo. Historik totiž dostal výpověď z moskevské diplomatické akademie za kritiku obsazení Krymu. Brněnská univerzita je jednou z několika zahraničních univerzit, které historika chtěly zaměstnat.

"Pokud je kritika demokratická a založená na respektování svobod, nikdo by neměl přijít o práci jen proto, že kritizuje stát," řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtů. Dodala, že Zubov jako uznávaný historik a politolog by byl pro akademickou obec Masarykovy univerzity velkým přínosem.

Historik však odmítl. "Nabídek je dost a samozřejmě brněnské univerzitě jsem vděčen stejně jako dalším zahraničním vysokým školám, to je vynikající. Ale pokud budu mít alespoň sebemenší možnost pracovat v Moskvě a živit rodinu výdělky v Moskvě, tak se asi nebudu stěhovat do cizí země," uvedl tehdy Zubov.

Ruský historik vyvolal pozornost médií článkem Už to tady bylo v listu Vedomosti, v němž srovnával ruský postup vůči Krymu s politikou nacistického Německa před druhou světovou válkou. Článek vyvolal bouřlivé reakce, jedná se o jeden z nejkritičtějších textů k Putinově postupu na Krymu.

Zanedlouho po vydání byl profesor propuštěn. Vedení akademie MGIMO uvedlo, že vědomě a opakovaně porušuje akademická pravidla, jeho postoj k zahraniční politice Ruska vyvolává rozhořčení v univerzitních kruzích a poškozuje vzdělávací a výchovný proces.

V dubnu akademie oznámila, že vyhazov byl zrušen kvůli formální chybě s odvoláním na ruský volební zákon, který zakazuje připravit o zaměstnání členy volebních komisí. 

Přednáška s následnou diskusí začne v 10:00 na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.