Ruský historik Andrej Zubov bude v pátek přednášet na Masarykově univerzitě, která mu na konci března nabídla pracovní místo. Historik totiž dostal výpověď z moskevské diplomatické akademie za kritiku obsazení Krymu. Brněnská univerzita je jednou z několika zahraničních univerzit, které historika chtěly zaměstnat.

"Pokud je kritika demokratická a založená na respektování svobod, nikdo by neměl přijít o práci jen proto, že kritizuje stát," řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtů. Dodala, že Zubov jako uznávaný historik a politolog by byl pro akademickou obec Masarykovy univerzity velkým přínosem.

Historik však odmítl. "Nabídek je dost a samozřejmě brněnské univerzitě jsem vděčen stejně jako dalším zahraničním vysokým školám, to je vynikající. Ale pokud budu mít alespoň sebemenší možnost pracovat v Moskvě a živit rodinu výdělky v Moskvě, tak se asi nebudu stěhovat do cizí země," uvedl tehdy Zubov.

Ruský historik vyvolal pozornost médií článkem Už to tady bylo v listu Vedomosti, v němž srovnával ruský postup vůči Krymu s politikou nacistického Německa před druhou světovou válkou. Článek vyvolal bouřlivé reakce, jedná se o jeden z nejkritičtějších textů k Putinově postupu na Krymu.

Zanedlouho po vydání byl profesor propuštěn. Vedení akademie MGIMO uvedlo, že vědomě a opakovaně porušuje akademická pravidla, jeho postoj k zahraniční politice Ruska vyvolává rozhořčení v univerzitních kruzích a poškozuje vzdělávací a výchovný proces.

V dubnu akademie oznámila, že vyhazov byl zrušen kvůli formální chybě s odvoláním na ruský volební zákon, který zakazuje připravit o zaměstnání členy volebních komisí. 

Přednáška s následnou diskusí začne v 10:00 na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist