Státní zástupkyně Jana Kadeřábková je i po úterním hlavním líčení nadále přesvědčena, že podnikatel Roman Janoušek se při předloňské nehodě pokusil zabít jednapadesátiletou ženu, kterou srazil, těžce zranil, a navrch ujel.

Žalobkyně proto při závěrečné řeči navrhla desetiletý trest. „Je zcela namístě jednání obžalovaného kvalifikovat jako pokus o vraždu,“ prohlásila Kadeřábková.

Janouškovi hrozí až 18 let, žalobkyně by se však spokojila s dolní hranicí sazby. „Obžalovaný se nedoznal, ale je schopen nápravy svého jednání,“ vysvětlila.

Janouškův obhájce Vít Široký s návrhy státní zástupkyně nesouhlasí. „Pokus o vraždu je kvalifikace pro mě zcela absurdní, já si obdobný takovýto případ nepamatuji,“ prohlásil Široký.

Podle advokáta se takovýto paragraf nepoužil ani i u dřívějších kauz, když například řidiči mířili v plné rychlosti na dopravní policisty nebo když silniční piráti vytlačovali vozidla z dálnice.

„O tom, proč se právě pan Janoušek stal prvním, který je kvůli nehodě obžalován z pokusu o vraždu, mohu jen spekulovat. Možná je to jen společenská objednávka, za každou cenu mého klienta odsoudit,“ poznamenal.

Široký proto požaduje, aby soudci Janouška buď zprostili obžaloby, nebo aby jeho čin hodnotili jako nedbalost a uložili mu „výchovný trest“.

Rozsudek by měl soudce Tomáš Kubovec vynést ve středu dopoledne. 

Udělala šipku přes kapotu

Janouškovi v úterý přitížily dvě klíčové věci. Zaprvé: výpovědi dopravních expertů z brněnského Ústavu soudního inženýrství, kteří představili závěry ze svého revizního posudku. A zadruhé: policejní odposlechy, které odpoledne nechala se svolením soudu přehrát státní zástupkyně.

Z nahrávek pořízených při vyšetřování kauzy Nagyová vyplývá, že Janoušek bezprostředně po nehodě minimálně tušil, že ženě ublížil. V minulosti se přitom hájil tím, že si ničeho nevšiml.

„Udělala normálně šipku na kapotu,“ líčil sražení jednapadesátileté vietnamské ženy, když několik desítek minut po nehodě telefonoval manželce.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.