Státní zástupkyně Jana Kadeřábková je i po úterním hlavním líčení nadále přesvědčena, že podnikatel Roman Janoušek se při předloňské nehodě pokusil zabít jednapadesátiletou ženu, kterou srazil, těžce zranil, a navrch ujel.

Žalobkyně proto při závěrečné řeči navrhla desetiletý trest. „Je zcela namístě jednání obžalovaného kvalifikovat jako pokus o vraždu,“ prohlásila Kadeřábková.

Janouškovi hrozí až 18 let, žalobkyně by se však spokojila s dolní hranicí sazby. „Obžalovaný se nedoznal, ale je schopen nápravy svého jednání,“ vysvětlila.

Janouškův obhájce Vít Široký s návrhy státní zástupkyně nesouhlasí. „Pokus o vraždu je kvalifikace pro mě zcela absurdní, já si obdobný takovýto případ nepamatuji,“ prohlásil Široký.

Podle advokáta se takovýto paragraf nepoužil ani i u dřívějších kauz, když například řidiči mířili v plné rychlosti na dopravní policisty nebo když silniční piráti vytlačovali vozidla z dálnice.

„O tom, proč se právě pan Janoušek stal prvním, který je kvůli nehodě obžalován z pokusu o vraždu, mohu jen spekulovat. Možná je to jen společenská objednávka, za každou cenu mého klienta odsoudit,“ poznamenal.

Široký proto požaduje, aby soudci Janouška buď zprostili obžaloby, nebo aby jeho čin hodnotili jako nedbalost a uložili mu „výchovný trest“.

Rozsudek by měl soudce Tomáš Kubovec vynést ve středu dopoledne. 

Udělala šipku přes kapotu

Janouškovi v úterý přitížily dvě klíčové věci. Zaprvé: výpovědi dopravních expertů z brněnského Ústavu soudního inženýrství, kteří představili závěry ze svého revizního posudku. A zadruhé: policejní odposlechy, které odpoledne nechala se svolením soudu přehrát státní zástupkyně.

Z nahrávek pořízených při vyšetřování kauzy Nagyová vyplývá, že Janoušek bezprostředně po nehodě minimálně tušil, že ženě ublížil. V minulosti se přitom hájil tím, že si ničeho nevšiml.

„Udělala normálně šipku na kapotu,“ líčil sražení jednapadesátileté vietnamské ženy, když několik desítek minut po nehodě telefonoval manželce.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se