Anticenu Ropák za největší protiekologický počin loňska dostal prezident Miloš Zeman za podporu výstavby 380 kilometrů dlouhého plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Anticenu Zelená perla za protiekologický výrok obdržel současný ministr financí Andrej Babiš (ANO), a to za komentář, který napsal jako předseda představenstva společnosti Agrofert Holding.

Zeman si vysloužil kritiku ekologů především za prosazování výstavby plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. Tento projekt by přišel zhruba na 400 miliard korun. Ostře jej kritizují ekologové s odvoláním na vyjádření odborníků na životní prostředí, dopravu i ekonomiku. Zdůrazňují, že projekt by zničil "zbytky relativně přirozených ekosystémů střední Evropy". Upozorňují na to, že to vyplývá i ze stanoviska Komise pro životní prostředí Akademie věd ČR z února 2014.

Zeman už dostal Ropáka za podporu prolomení územních limitů schválených českou vládou v roce 1991 na Mostecku, za podporu kácení kůrovce napadených stromů v Národním parku Šumava a prosazování výstavby dvou jaderných bloků v Temelíně.

Anticena za výrok o "ekologických teroristech"

Současnému ministrovi financí Babišovi byla Zelená perla udělena za výrok z jeho textu z loňského 11. května s titulkem K dálnici se dneska vyjadřuje i jezevec, který zveřejnil na www.parlamentnilisty.cz. Ve svém komentáři tehdy coby šéf Agrofertu uvedl: "My se jednou asi z té demokracie poděláme, všichni. Jak jinak totiž vysvětlit to, že se tu k dálnici vyjadřuje jezevec, ekologický terorista a taky každý starosta chce mít výjezd..."

Ropáka udělili letos ekologové podvaadvacáté, přičemž na tuto anticenu bylo navrženo 19 osobností, což je o pět méně než loni. Na Zelenou perlu bylo navrženo 44 autorů nejrůznějších výroků, což je o 11 méně než v minulém roce.

Loni "vyhrál" tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), a to zejména za návrh zákona o Národním parku Šumava, za nečinnost ve vymezování chráněných území NATURA 2000 nebo podporu dostavby Temelína.

Zelenou perlu udělili ekologové tajemníkovi někdejšího prezidenta Václava Klause Ladislavu Jaklovi za výrok kritizující cyklisty. Na svém blogu uvedl: "A nevěřte cyklomaniakům, že kolo je pokrok, že kolo je čistota a zdraví. Čuchněte k jejich propocenému triku a budete mít jasno, kdo tu zamořuje vzduch. Pachem i hloupými argumenty. Cyklistiku není třeba podporovat, ale naopak zakázat."