Prezident Miloš Zeman bude v nadcházejících evropských volbách volit ČSSD. Na Hradě to ve čtvrtek řekl předsedovi Evropského parlamentu Martinu Schulzovi, jenž přicestoval na třídenní návštěvu Česka. Zeman, který byl v minulosti předsedou ČSSD, v podzimních parlamentních volbách volil Stranu práv občanů - zemanovci. Ta ale v květnových evropských volbách nekandiduje.

"Takže budu volit vás," řekl Zeman osmapadesátiletému kandidátovi evropských socialistů na příštího předsedu Evropské komise. Schulz mu za podporu poděkoval.

Schulz přiletěl krátce před desátým výročím vstupu Česka do Evropské unie. V pátek, po ranním jednání s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD), na jehož pozvání šéf EP přijel, Schulz vystoupí na konferenci na Pražském hradě nazvané Česko očima Evropy, Evropa očima Česka. "Martin Schulz tam zkusí představit svojí vizi budoucí Evropy," řekl tento týden novinářům státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Odpoledne společně s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) navštíví Schulz Terezín. "Návštěva předsedy Evropského parlamentu v Terezíně má přispět k propagaci města a jeho zvýraznění jako centra vzdělávání o holokaustu," přiblížil ČTK tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus.

Politici by podle něj měli mimo jiné mluvit o odložené myšlence vytvoření sídla Evropského institutu odkazu šoa ve středočeském městě. Institut vznikl na základě takzvané Terezínské deklarace, kterou zástupci EU podepsali během českého předsednictví EU v roce 2009. Má sloužit jako fórum států a organizací zastupujících oběti holokaustu, ale pomáhat má i při hledání zabaveného majetku. Výrazem šoa Židé označují nacistické vyvražďování židovského obyvatelstva za druhé světové války.

Schulz se setká se Zaorálkem

V pátek se Schulz setká také s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD), s nímž bude hovořit o situaci v evropské osmadvacítce před květnovými volbami do Evropského parlamentu a o obsazování vrcholných funkcích v EU po volbách. Vpodvečer se Schulz zúčastní konference pořádané sociálními demokraty, kde vedle Schulze, Sobotky a europoslanců za ČSSD vystoupí i předseda socialistické frakce v Evropském parlamentu Hannes Swoboda.

Návštěva šéfa Evropského parlamentu měla být původně čtyřdenní. Německý politik svůj program v Česku ale nakonec zkrátí a v sobotu odcestuje. Do čela europarlamentu byl Schulz zvolen v lednu 2012, ve funkci vystřídal polského lidovce Jerzyho Buzka. Za hlavní cíle svého předsednictví Schulz tehdy označil probuzení nadšení pro evropské sjednocení u obyvatel kontinentu a zvýšení váhy Evropského parlamentu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist