Ve středu dorazili do sídla společnosti Agrotec v Hustopečích u Brna detektivové protimafiánského útvaru. Hledali důkazy v kauze údajně zkorumpovaných zakázek pro Českou poštu.

Na manipulaci se totiž měli podle policie podílet i dva zaměstnanci Agroteku - firmy, která spadá do koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše.

„Byli obviněni kvůli loňské zakázce na dodávku pneumatik. Přitom my jsme jako Agrotec tu soutěž ani nevyhráli,“ potvrdil v rozhovoru pro IHNED.cz šéf poslanců Babišova hnutí ANO Jaroslav Faltýnek, který v Agroteku ještě nedávno šéfoval. Teprve začátkem dubna odešel z pozice předsedy představenstva.

O údajných machinacích však prý ze své pozice nemohl Faltýnek vědět. Obviněni totiž prý byl dva střední manažeři, kteří měli na starosti obchod. „Já jsem z pozice zástupce akcionáře řešil zejména strategii, akvizice a podobné záležitosti. Nikoliv běžný obchod, kde jsou stovky lidí,“ říká poslanec, jenž dodnes sedí v představenstvu Babišova Agrofertu.

Policie tvrdí, že se v České poště machinovalo s podlimitními stavebními zakázkami do dvou milionů korun a také se zakázkami na "autoprovoz". Kromě patnácti osob detektivové kvůli korupci stíhají i čtyři firmy včetně státního podniku Česká pošta.

Když prasklo, že v kauze České pošty figurují i lidé z Agroteku, řekl jste, že se do firmy pojedete podívat. Byl jste tam?
Ano, byl. Hovořil jsem s ředitelem firmy, který mi řekl základní údaje. Podrobnosti ale neví ani on.

A můžete říci alespoň ten základ?
Dva pracovníci naší společnosti byli obvinění z pletich při soutěži na dodávku pneumatik. Jde o střední manažery z obchodu, o prodejce jedné z divizí. Je přitom ale zajímavé, že my jsme jako Agrotec tu soutěž ani nevyhráli.

A kdo ji vyhrál?
To nevím. Je to ale trochu kuriózní, že podle policie chtěli ovlivnit něco, co vlastně nakonec ani neovlivnili.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se