Ředitel Generálního finančního ředitelství Jan Knížek ke konci dubna rezignuje na svou funkci. V pátek to oznámil Radek Ležatka z tiskového odboru ministerstva financí.

Ministr Andrej Babiš z hnutí ANO chce pověřit vedením úřadu Jiřího Žežulku, který v současnosti působí jako ředitel samostatného odboru řízení rizik při správě daní na GFŘ. Zjednodušeně se jeho lidem říká "finanční detektivové".

Podle informací MF Dnes Knížek rezignoval pod tlakem, který na něj vytvořilo nové vedení resortu, který už po nástupu Andreje Babiše opustily desítky vysoce postavených úředníků.

Babiš už se během necelého čtvrtroku ve funkci zbavil i ředitelů dvou podřízených institucí – Miloslava Vaňka, který řídil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, a Richarda Bulíčka, bývalého šéfa Státní tiskárny cenin.

Bulíček musel odejít po kauze "zlatíčka", na niž upozornil server IHNED.cz. Bulíček pravidelně rozdával před Vánoci vysoce postaveným státním úředníkům zlaté slitky dohromady za miliony korun, aniž by vedl přesnou evidenci příjemců hodnotných darů.

Generální finanční ředitelství (GFŘ) vzniklo v souvislosti s reformou daňové správy v roce 2011 za vlády Petra Nečase a je jedním z nejvyšších orgánů finanční správy, jejímž hlavním cílem je správa daní.

Finanční správu v Česku tvoří Generální finanční ředitelství, Odvolací finanční ředitelství a finanční úřady. Knížek byl před vznikem finanční správy vrchním ředitelem Ústředního finančního a daňového ředitelství ministerstva financí a do čela GFŘ ho jmenoval jeden z Babišových předchůdců a nynějších velkých kritiků Miroslav Kalousek, který je dnes opozičním poslancem TOP 09.