Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ve středu nezvolila svého ředitele v prvním ani druhém kole. Ani jeden z pětice kandidátů totiž nezískala nadpoloviční většinu hlasů, tedy aspoň čtyři. Do druhého kola volby postoupili dva kandidáti s největšími počty hlasů.
Podle neúspěšného adepta Adriana Portmanna Rada ÚSTR vyřazovala kandidáty z tendru na ředitele nezákonně. Portmann žádá radu o nápravu, v opačném případě se bude bránit i soudně.
Volbu kritizuje i další vyřazený uchazeč Karel Světnička a Konfederace politických vězňů ČR dokonce označila výběrové řízení za podvodně zorganizované a požaduje zrušení celého tendru na výběr ředitele ústavu. Jinak bude požadovat odvolání členů rady ÚSTR.
Dosavadní první náměstek ÚSTR Zdeněk Hazdra získal v minulém kole tři hlasy, francouzská historička Muriel Blaiveová hlasy dva.
ÚSTR vystoupil z evropské platformy. Odmítá vliv bývalých členů KSČ na vedení ústavu - čtěte ZDE
Aukční síň Sotheby´s draží obrazy, které majitelům za války ukradli nacisté - čtěte ZDE
Ještě před prvními dvěma koly řízení byla největší favoritkou Blaiveová, která získala největší počet ve druhém kole výběrového řízení, kde získala 50,88 bodů. V prvním i druhém kole volby pak skončila až za Hazdrou. Blaiveová kandidovala na ředitelku ústavu už v roce 2010 a krátce byla také členkou vědecké rady ÚSTR.
"Ústav je pro mě srdeční záležitostí, domnívám se, že by měl napravit nesystematičnost v českém přístupu ke komunistické minulosti," řekla časopisu Respekt Blaiveová, které komunistické Československo připomíná francouzské vyrovnávání se s vichistickým režimem.
S Blaiveovou ale mají problém odbory, podle kterých uvedla ve svém životopisu nepravdivé informace o předešlých manažerských zkušenostech, a to jí také pomohlo k tomu, aby dostala nejlepší bodové ohodnocení.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.