Odvolaný šéf Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman vstupuje do aktivní politiky, stává se členem KDU-ČSL, zjistila ČTK.

Členství ve straně ve čtvrtek potvrdila mluvčí KDU-ČSL Alexandra Alvarová. Herman zřejmě bude kandidovat i ve volbách. Odvolání Hermana z čela ÚSTR vyvolalo bouři a odhalilo spor hlavně mezi ODS a ČSSD o směřování ústavu.

Herman řekl, že křesťanskodemokratické principy jsou mu nejbližší a že s KDU-ČSL spolupracuje dlouhodobě. V jakých volbách by mohl kandidovat, je podle něj předčasné říkat.

"Na podzim by mohlo být jasněji," dodal Herman. Podle informací ČTK by měl být jedničkou na jihočeské kandidátce do sněmovních voleb. V Hermanově případě půjde o první stranické angažmá.

Vystudovanému teologovi Hermanovi je blízká katolická církev, bývalý kněz v minulosti pracoval jako mluvčí České biskupské konference.

V poslední době se dostal do popředí mediálního zájmu poté, co ho odvolala z funkce rada ÚSTR, zvolená levicovým Senátem, a nahradila ho Pavlou Foglovou. Kritici Hermanova odvolání se obávají o budoucnost ústavu a nařkli sociální demokracii i radu z úsilí o jeho destabilizaci a pokus ovládnout před budoucí vládou s KSČM archiv komunistických bezpečnostních složek. Sociální demokracie toto tvrzení ostře odmítá, naopak obvinila z politizace celé věci právě ODS.

KDU-ČSL se Hermana po odvolání zastala. Strana uvedla, že je nespokojena s aktivitami rady, neboť prý usiluje o likvidaci práce ÚSTR.

KDU-ČSL bývala i vládní stranou, v posledních sněmovních volbách se ale do dolní komory nedostala. Má zastoupení v Senátu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist