Někdejší první náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška i bývalý šéf tamního odboru informatiky Milan Hojer v úterý u pražského městského soudu popřeli, že by nabídli firmě OKsystem stomilionový úplatek ve formě přidělení veřejné zakázky.

Obžaloba dvojici viní z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby, oběma mužům hrozí v případě prokázání viny až 12 let vězení. Kvůli Šiškovu stíhání rezignoval v říjnu 2012 jeho nadřízený, ministr Jaromír Drábek (TOP 09).

"Nesouhlasím s tím, že bych někoho uplácel nebo měl v úmyslu někoho uplácet… Podle mého názoru jsem žádný trestný čin nespáchal," prohlásil Šiška při své výpovědi.

Jednání s OKsystemem, které zmiňuje obžaloba, prý inicioval jednatel firmy Martin Procházka, nikoliv on.

Šiška se s Procházkou sešel na jediné schůzce - to už ale byl Procházka vybavený policejní technikou, aby si rozhovor nahrál. Právě tento záznam má být jedním z klíčových důkazů, že Šiška firmě nabízel stomilionovou zakázku výměnou za stažení stížnosti.

"Jen jsem chtěl vědět, jestli o tu zakázku stojí," vysvětloval Šiška před soudem.

Policisté si ale jeho slova, která se teprve budou přehrávat u soudu, vyložili jednoznačně: o korupční nabídce nejenže věděl, ale sám ji organizoval.

Soudce: Může jít i o vydírání

Předseda soudního senátu Petr Novák v úvodu úterního hlavního líčení zmínil, že jednání popsané v obžalobě by mohlo být kvalifikováno také jako vydírání. Podle něj bude v tomto ohledu záležet na dokazování v následujících dnech.

Státní zástupkyně Bohuslava Friedlová tvrdí, že Šiška s Hojerem slíbili jednateli firmy OKsystem Procházkovi úplatek ve formě přidělení veřejné zakázky ministerstva práce v hodnotě nejméně 100 milionů korun.

Na schůzkách od července do září 2012 na oplátku požadovali, aby firma stáhla stížnost na postup ministerstva, kterou ohledně jiné zakázky podala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Procházka bude jako svědek teprve předvolán.

"Není pravda, že bych panu Procházkovi nabídl přidělení zakázky," řekl soudnímu senátu Hojer. Jednání o zakázce podle něj probíhala už před jeho příchodem na ministerstvo. Cenu 100 milionů korun za zakázku prý stanovil Procházka.

Nic jsem nerozhodoval

Hojer dále uvedl, že na ministerstvo jej jako řadového zaměstnance přivedl v lednu 2012 právě Šiška. Později byl Hojer dočasně pověřen řízením řízením IT odboru o zhruba 30 zaměstnancích. V této funkci jednal s dodavateli ministerstva včetně společnosti OKSystem.

Zdůraznil ale, že předmětem jednání byly vždy jen technické záležitosti. "Neměl jsem žádnou rozhodovací pravomoc," prohlásil s tím, že na to vždy upozorňoval i dodavatele. Nikdy prý také neřešil finanční stránku věcí.

OKsystém pro ministerstvo dlouhodobě zajišťoval informační systémy pro oblast dávek či nezaměstnanosti za stovky milionů ročně. Firma se na antimonopolní úřad obrátila poté, co se ministerstvo ohledně zakázky na reformování počítačových systémů dohodlo bez vypsání výběrového řízení na jiného konkrétního dodavatele - společnost Fujitsu Technology Solutions. V této souvislosti Šiška čelí dalšímu obvinění.

Policie ho navíc stíhá také kvůli údajnému nezákonnému pokusu přidělit miliardovou zakázku na kontrolu dávek firmě IBM. Dozorující žalobce Zdeněk Matula ČTK v pondělí sdělil, že oba případy jsou stále ve fázi vyšetřování.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist