Zástupci pražského magistrátu a Metrostavu si už vyjasnili všechny nesrovnalosti v rozsahu prací na tunelovém komplexu Blanka a shodli se i na co nejkratším termínu jeho otevření, který zůstává na podzim roku 2014.

Dohodli se na tom na schůzkách, které se konaly ve čtvrtek a v pátek, o výsledku informoval magistrát v úterý.

Obě skupiny tak vyřešily technické nesrovnalosti návrhu, který předloží rozhodčímu soudu a který mu má umožnit rychle rozhodnout. Jeho jednání je naplánováno na tento pátek.

Celkem se jedná o seznam a vyčíslení prací za 1,3 miliardy korun nutných k dostavení problematického tunelu. Při posledním jednání si k němu soud vyžádal další technické podrobnosti. Tentokrát by už mohl vynést dílčí rozhodnutí.

Podle Jiřího Nouzy, náměstka primátora, byly odstraněny rozdílné názory na rozsah prací. Shodli se například na tom, že tento návrh nebude obsahovat objekty, které nebyly zahrnuty do znaleckých posudků, a tudíž nebyly projednány zastupitelstvem. Bude možné ale ještě další podání posledního vzájemného návrhu, který by vyřešil nutné práce, které si vyžádala specifičnost stavby. Mohlo by jít řádově o 10 objektů. 

"Druhý vzájemný návrh je jediná možná cesta ke zprovoznění tunelového komplexu Blanka na podzim roku 2014. Předpokládám, že toto souhlasné vyjádření bude oběma stranami podepsáno, aby mohlo být doručeno k rozhodčímu soudu ve stanoveném termínu," uvedl Jiří Nouza, náměstek primátora. 

S Metrostavem se podle něj shodli i na tom, že pro obě strany zůstává prioritní co nejrychlejší obnovení prací na Blance, a tedy její zprovoznění v nejkratším možném termínu. Předpokládaný termín otevření je září letošního roku. 

Metrostav zastavil práce vloni v prosinci a žádal proplacení dlužné částky 2,7 miliardy korun. Od té doby řeší spor mezi ním a Prahou rozhodčí soud. Praha chce, aby arbitři rozhodli o planosti smluv týkajících se díla, a umožnili tak městu za práce zaplatit.