Ministerstvo zdravotnictví v pátek oznámilo, že dá Mezinárodnímu centru klinického výzkumu (ICRC) spadajícímu pod Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně peníze na uhrazení dluhu Mayo klinice. To však podle vicepremiéra pro vědu Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) k urovnání vztahů s americkou nemocnicí nemusí stačit.

Brněnské centrum medicínského výzkumu ICRC s rozpočtem celkem 4,6 miliardy dostalo v březnu od Mayo kliniky výpověď spolupráce. Podle zjištění týdeníku Ekonom šlo o to, že centrum nezaplatilo 40 milionů korun za školení českých lékařů na americké klinice a za podporu společných vědeckých projektů. Navíc vázla i samotná spolupráce mezi oběma institucemi.

„V posledním roce se objevily potíže, které vedly ke zpomalení nebo dokonce zastavení řady společných projektů,“ uvedl v březnu přední kardiolog Mayo kliniky Virend Somers. Důvěru podle něj narušil například nečekaný audit, který měl vyčíslit efektivitu spolupráce centra ICRC a Mayo kliniky. Další problémy Somers nechtěl komentovat s ohledem na probíhající jednání o vyřešení celé situace.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se