Rozhodčí soud v pátek projednal seznam prací za 1,34 miliardy korun nutných k jejímu dokončení a rozhodl o dostavbě tunelu Blanka. Stavební firma Metrostav musí dopravní stavbu dokončit do pěti měsíců.

Praze soud uložil povinnost firmě zaplatit přes čtyři miliardy korun. Smlouvy mezi Prahou a Metrostavem jsou podle soudu platné.

"Rozhodnutí považuji za velký úspěch," řekl náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Stejně se vyjádřil i mluvčí Metrostavu František Polák. "Rozhodnutí soudu vítáme," uvedl.

Stavaři jsou podle něj schopni na stavbu vrátit okamžitě po zaplacení dlužné částky. "Ve chvíli, kdy Praha pošle peníze, budeme schopni zaplatit subdodavatelům, což nám umožní obnovit práce," řekl Polák.

"Potvrdilo se, ze arbitráž je tou správnou cestou. Ostatní varianty by znamenaly miliardové ztráty a otevření tunelu v nedohlednu," komentoval rozhodnutí primátor Tomáš Hudeček.

Arbitráž tím ale nekončí. Metrostav totiž ve čtvrtek rozšířil žalobu proti Praze. Žádá proplacení další, údajně poslední části dluhu ve výši jedné miliardy.

Arbitři o pokračování stavby rozhodli ale až na třetím jednání. První jednání odročili a vyžádali si další technické detaily. Na těch se zástupci Metrostavu a Prahy dohodli na začátku dubna. Shodli se i na co nejkratším termínu otevření, který zůstává v září. Minulý týden si zase Metrostav vyžádal čas na prostudování dalších dokumentů dodaných Prahou. 

Termín pro rozhodnutí soudu končí příští týden. Proto pokud by arbitři v pátek nerozhodli, musel by soud vracet poplatek, který Metrostav zaplatil za zrychlené řízení. 

Seznam prací za 1,34 miliardy korun už posvětili i pražští radní. Povedlo se jim to ale až na druhý pokus. Pokud by měl být tunelový komplex otevřen ještě na přelomu srpna a září, jak nyní doufají radní, museli by se dělníci na stavbu vrátit ještě v průběhu dubna.

Řešit bude pravděpodobně i první část dluhu, kvůli kterému Metrostav hlavní město loni zažaloval. Žalobu nakonec Metrostav ve čtvrtek ještě rozšířil o další miliardu korun. Jde mimo jiné o peníze za Trojský most. Celková částka za nezaplacené faktury tedy činí 3,7 miliardy korun. 

Právě na výsledku arbitráže závisel termín otevření.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 30 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.